Yönetici/Takım Koçu & Eğitmen

Banu Parlar

Banu Parlar, insan kaynakları kariyerine 1997 yılında Osmanlı Bankası’nda başlamıştır. İşe alım ve kariyer danışmanlığı alanlarında uzman ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, iki bankanın birleşme kararı üzerine kariyerine 2001 yılından itibaren Garanti Bankası’nda devam etmiştir. Kariyer Planlama Yöneticiliği görevini üstlendiği bu dönemde, İK alanında pek çok uygulama ile projenin hayata geçirilmesinde aktif rol almıştır. Yönetici Koçluğu üzerine odaklandığı dönemin tohumlarını atmaya ise 2009 yılında başlamıştır. Uluslararası Koçluk Federasyonu-ICF tarafından akredite Adler International Learning Türkiye eğitimlerini tamamladıktan sonra (2009), Kanada merkezli Adler International Learning tarafından Toronto Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü (OISE) işbirliği ile geliştirilen ileri düzey bireysel koçluk eğitimlerini ve sertifikasyon (ACPC-Adler Certified Professional Coach) sürecini tamamlamıştır (2011). ICF akredite koçluk sertifikasyonunun (ACC- Associated Certified Coach) ardından, Team Coaching International-UK ile takım ve grup koçluğu eğitimine ve sertifikasyon sürecine katılmış, (2012), ayrıca Gestalt, Temel Kavramlar ve Metodolojisi (2013-2015) ve Gestalt Practicum (2016) Programlarını tamamlamıştır. İnsan Kaynakları Yöneticiliği döneminde gönüllü olarak yapmaya başladığı koçluğa, 2013 yılından itibaren PCC-Professional Certified Coach olarak devam etmektedir.

İnsan Kaynakları alanındaki bilgisi, deneyimi, yönetsel tecrübesi ile koçluk üzerine yurtiçi ve yurt dışında edindiği uzmanlığı ve birikimini bir araya getirerek, kurum içi koçluk tasarımı ve yöneticilere dönük koçluk uygulamasının yapılandırılmasına dönük pek çok çalışma içinde yer almıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan Parlar, bir meslek olarak Profesyonel Koçluk yapma kararının ardından, 1 Şubat 2012 tarihi itibarıyla, Garanti Bankası Eğitim Müdürlüğü’ne Kurumsal Profesyonel Koç olarak geçiş yapmıştır. Bu tarihten 2016 yılı Temmuz ayına kadar, profesyonel koçluk hizmeti vermenin yanında, yeni iç koçların ve yöneticilerin koçluk becerisi kazanmalarına dönük olarak gelişim programları ile yöneticilerin liderlik becerilerinin gelişimi amaçlı farklı liderlik programlarının tasarımını gerçekleştirerek eğitimler vermiştir.

2016 yılı Ağustos ayından itibaren Banu Parlar Koçluk, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri çatısı altında koçluk, liderlik ve yönetim becerileri alanında faaliyet göstermektedir. Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği-EMCC ve Uluslararası Koçluk Federasyonu-ICF üyesidir. Aynı zamanda, 2015 yılı Mayıs ayından beri yardımseverlik koşuları düzenlemek amacıyla kurulan bir STK olan Adım Adım oluşumunun icra kurulu üyeliğine ve bu oluşum içindeki gönüllü çalışmalara katkıda bulunmaya devam etmektedir. Evli, 17 ve 12 yaşlarında iki çocuk sahibidir.

Kişinin kendi içinde denge ve bütünlüğü sağladıkça bunu tüm hayatına yansıtabileceğine inanır. Öğrenme ve gelişim yolculuğunun sınırsızlığı inancı ile öğrenmeye, araştırmaya ve paylaşmaya olan istek ve tutkusunu korumaktadır.