MITOS AŞ - Ar&Ge Koordinatörü

İsmail Kurtoğlu

İzmir Atatürk Lisesini bitirdikten sonra başladığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan İsmail KURTOĞLU daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti. Yüksek lisans çalışmasının ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesinde başladığı Doktora çalışması, halen Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde devam etmektedir.

Lise yıllarından itibaren, çalışma hayatına başladı. Bu dönem sırasında deneyimlediği meslekler onun mühendislik kariyerini seçmesinde önemli bir rol oynadı. Çalışma tecrübesi üniversite eğitimi sırasında da devam etti. Üniversite son sınıfa devam ederken, Aselsan firmasında çalışmaya başladı. 1970 lerin ekonomik ambargosunu yarattığı ve O zaman Türkiyesinin en teknolojik firmalarından biri olan Aselsandaki çalışma ortamı ve ruhu, ARGE ile tanışmasına sebep oldu. ASELSAN’ın ardından HEMA Elektronik AŞ, Marconi Kominikasyon AŞ ve İNTER Mühendislik AŞ firmalarında çalışdı. Proje kavramı ve Proje ekibi ortamı ile tanışması ASELSAN yıllarına dayanır. HEMA ve Marconi firmalarında da çeşitli projelerde çalışan İsmail KURTOĞLU, İnter Mühendislik firmasında, firmanın tüm askeri projelerinin yönetim rolünü üstlendi, bu rolde çalışırken Savunma endüstrisndeki tüm proje yaşam döngüsünü deneyimleme fırsatını yakaladı. İnter Mühendislik Firmasının tüm ARGE ve mühendislik ekibinin oluşturulmasında önemli rol oynadı.

İnter mühendislik AŞ firmasının, 2000 IT krizinin hemen öncesinde, finansal sıkıntılar sebebi ile  iflas etmesinin ardından, Teknik danışman olarak,  Stockholmda bulunan ERICSSON Microelectronics AB firmasında çalışma başladı, 2004 yılına kadar Isveçte Ericsson bünyesindeki firmalarda çalışmaya devam ederken, uluslararası firma kültürü ve proje ortamlarını deneyimleme fırsatı buldu. Bu yıllardaki gözlemleri; çok çalışmanın değil, planlı ve düzenli çalışmanın önemini bire bir yaşayarak  görmesini sağladı. Teknolojiyi üreten ve global olarak yaygınlaştırmak konusunda öncü bir firma olan Ericsson bunyesinde çalışırken,  modern proje yönetimini ve proje yönetimindeki risk analizi ve yönetiminin ARGE projelerine uyumlamasını deneyimlemek fırsatını buldu.

2004 yılında Türkiyeye döndü ve Gate Elektronik AŞ firmasında ilk önce danışman olarak, daha sonra ise 2007 yılından 2011 yılına kadar Mühendislik Direktörü olarak çalışmaya başladı. ARGE merkezleri uyguamasının başlaması ile Türkiyenin ilk gurup ARGE merkezlerinden birisi olan, Gate Elektronik AŞ nin ARGE merkezi oluşumunda rol aldı ve kurulmasının ardından ARGE merkezi yöneticiliğini üstlendi. Gate Elektronik firmasında geçirdiği senelerde, ARGE projeleri için önemli bir rol oynayan ARGE Proje teşviklerini ve bu teşviklerin ARGE ağırlıklı firmalarda kullanılmasının önemini ve gerekliliğini deneyimledi. 2011 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokentinde yerleşik olan ve Mikrodalga/elektromanyetik teknolojilerinin medikal uygulamaları konusunda yine ARGE faaliyetleri gösteren MITOS Medikal Teknolojiler AŞ. firmasında ARGE koordinatörü olarak çaışmaya başladı. Halen KOBI ölçeğinde bir firma olan MITOS bünyesinde çalışmakta olan İsmail KURTOGLU, birisi Avrupa birliği projesi toplam 9 projelik bir potföyün yürütülmesinden sorumludur. Ayrıca küçük ölçekli teknoloji firmaları tarafından Türkiyede hiç anlaşılmamış olan ancak, gelişmiş ülkelerde spin-off teknoloji firmalarnın   olmazsa olmazı denebilecek patent ve IPR hakları ile ilgili koordinatörlük görevini üstlenmiştir.

2009 yılında PMP sertifikasını alma kararı vermesi ile PMI dünyasına adım atdı.PMP  Sertifikasını alır almaz PMI Türkiye ile iletişime geçen İsmail KURTOĞLU, 2009 yılından bu gune kadar gönüllülükten başlayan bir yolculuğa çıktı. 2009 yılından beri,  “PM Summit Ankara: Savunma Etkinliği” Proje Yürütücüsü, Sponsorluklardan Sorumlu Direktör, Marketting, PR, Outreach ve Sponsorluklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı,  Yönetim ve Finansdan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve  President Elect görevlerinde bulunmasının ardından 2016 yılında PMI Türkiye Chapter’in başkanlığını yürüttü.

İsmail Kurtoğlu evli ve bir kız çocuğu babasıdır.