IBTech - Proje Portföy Yöneticisi

Metin Örnek

Metin Örnek, 1990 yılında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Tekstil, Metalürji ve Kimya sektörlerinde üretim planlaması ve takibi konularında yazılım geliştirme çalışmaları ile Kurumsal Kaynak Planlaması ve Maliyet Muhasebesi konularında paket program uyarlama çalışmaları yapmıştır.

1993-99 yılları arasında özel bir bankada Temel Bankacılık yazılımını geliştiren ekipte görev yapmıştır. Mevduat, Krediler, Dış Ticaret ve Muhasebe konularında çeşitli projeler geliştirmiştir. Uluslararası kongrelere delege olarak katılmıştır.

1999 yılından itibaren başka bir bankada Proje Yöneticisi olarak çalışan Örnek, 2000 yılı geçişi, Doküman Yönetim Sitemi kurulması, Veri Ambarı kurulması gibi tüm organizasyonu etkileyen büyük projeler yönetmiş ve ödüller almıştır.

Bankanın proje ofisi kurulması ve Proje Yönetim yazılımı seçilmesi süreçlerine liderlik etmiş, Gartner Group’un Magic Quadrant’ındaki en iyi Proje Yönetim yazılımlarını inceleyip ürün seçimi projesini de yönetmiştir.

2005 yılında PMP sertifikası alan Örnek, 2007 yılından itibaren, başta Koç grubu şirketleri olmak üzere pek çok firmaya Proje Yönetimi ile ilgili çeşitli eğitimler vermeye başlamıştır. Yapı Kredi, Migros, Koçtaş, Tüpraş, Arçelik, Beko, Bimsa, Ford Otosan ve Vestel bu firmalardan bazılarıdır.

2008 yılında COBIT, 2009 yılında CA Clarity Functional Admin sertifikasını almıştır.

Örnek, Özyeğin Üniversitesi Executive MBA programından 2013 yılında mezun olmuştur.

2014 yılında SAFe (Scaled Agile Framework) organizasyonu tarafından verilen Ölçeklendirilmiş Çevik Yönetici (Scaled Agilist) sertifikası almıştır.

Amerika’da kurulmuş olan Project Management Institute (PMI)’ın Türkiye şubesine 2011 yılında gönüllü olarak katılmıştır. İlkokul, Lise ve Üniversitelerde Proje Yönetimi, Toplumsal Yaygınlaştırma, Pazarlama, Sponsorluk alanlarında Program Yöneticisi, Direktör ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2015 yılında derneğin Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.

Başkanlığı döneminde İstanbul ve Ankara’da iki büyük kongre düzenlenmiş, ayrıca 5000 üzeri çalışanı olan firmaların Proje Ofis Yöneticileri ile Türkiye’de Proje Yönetiminin Geleceği konusunda bir üst düzey toplantıya başkanlık etmiştir. Derneğin “Proje Yönetim Dünyası” isimli dergisinin yayına başlaması da onun başkanlık döneme rast gelmektedir. Dergi 3 ayda bir çeşitli kamu ve özel kuruluşların yöneticilerine ulaştırılmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında PMI kongrelerine katılmış ve buralarda seminerler vermiştir. (Londra, Madrid, Dubai, Orlando, vb).

İTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Bilgi, Özyeğin, Yıldız Teknik ve Marmara Üniversitelerinde konuk konuşmacı olarak Proje Yönetimi konusunda deneyimlerini öğrenciler ile paylaşmaktadır.

İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.