Deniz Sevimli, İş İnsanları İçin Playback Tiyatro Deneyim Atölyesi – 26 Ekim 2019

ETKİNLİK PROGRAMI:

09:30 – 10:00 Kayıt
10:00 – 10:10 PMI TR’den haberler
10:10 – 11:30 Deniz Sevimli “İŞ İNSANLARI İÇİN PLAYBACK TİYATRO DENEYİM ATÖLYESİ” 1. Bölüm

11:30 – 11:45 Çay-Kahve Arası
11:45 – 12:45 Deniz Sevimli “İŞ İNSANLARI İÇİN PLAYBACK TİYATRO DENEYİM ATÖLYESİ” 2. Bölüm

12:45 – 12:55 Sorular, Cevaplar
12:55 – 13:00 KAPANIŞ

KONUŞMACI BİYOGRAFİSİ:

Deniz Sevimli

Psikoterapist-Playback Tiyatro Uygulayıcısı

Nisan 1974’te Çaycuma’da doğdu. Lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. 2004’te Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi PDR Bölümünü bitirdi. 20122014 tarihlerinde Çağdaş Drama Derneği bünyesinde Playback Tiyatro Uygulayıcı Eğitimini tamamlayarak Playback Tiyatro oyuncusu ve Uygulayıcısı oldu. 20162017’de Deniz Erdem Stüdyo’da Oyunculuk Eğitimlerini tamamladı. Playback Tiyatro Çalışmalarını 2018 yılında kurduğu Playback Theatre Turkey ile birlikte birçok ilde playback tiyatro deneyim atölyeleri düzenlemektedir. Ayrıca 2018 yılında başlattığı Eğitmenlerin Avrupa Playback Tiyatro okulundan geldiği Playback Uygulayıcı Eğitimini 2019 yılında başarıyla tamamlanarak sona ermesini sağladı.

2018 yılında Klinik Psikoloji alanındaki eğitimini Esenyurt Üniversitesinde Otizm Spektrum Bozukluğu ve Otizm Spektrum Bozukluğuna Eşlik Eden Psikiyatrik Bozukluklarla ilişkisinin İncelenmesi konulu projesiyle tamamladı. Klinik Psikoloji ve Playback Tiyatro alanındaki çalışmalarını Deniz Psikolojide devam ettirmektedir

ETKİNLİK İÇERİĞİ:

İŞ İNSANLARI İÇİN PLAYBACK TİYATRO DENEYİM ATÖLYESİ

Playback Tiyatro, eğitimde, terapötik çalışmalarda, sosyal değişimi hedefleyen girişimlerde, sanatsal üretimin yapıldığı ortamlarda; Playback Tiyatro uygulayıcı eğitimli bir yürütücü ve tanımlı bir kitle ile birlikte, katılımcıların birer birer anlatıcı oldukları, gösteri amaçlı bir performans ya da gösteri amacı olmaksızın gerçekleştirilen bir grup etkinliğidir.

Kişisel hikayelerin anlatıldığı, içeriği önceden bilinen/bilinmeyen, doğaçlamayı odağına alan, etkileşimli bir tiyatro biçimi olan Playback Tiyatro uygulamaları, süreçte dikkatleri uyandırabilir, kırılma anları yaratabilir; bir anlatıcı ortaya çıkmadan önce karmaşık grup süreçlerinin anlaşılabilmesi için temel güvenin oluşmasına duyulan ihtiyacı, katılımcılar ve izleyenler karşılıklı saygı anlayışına dayalı derin dinleme ortamını kendileri yaratarak karşılarlar.

Playback Tiyatro Deneyim Atölyesi yaklaşık 3 saat sürecektir. Bu 3 saatin 90 dakikası ısınma, duyguları ifade etme biçimleri ve playback tiyatroda kullandığımız 2 tekniğin kabaca öğrenilmesinden oluşacak.

Öğrenmelerimizin temelinde duygularımız vardır. Bu yüzden duygular insan yaşamı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Sınıf ya da topluluk içinde oluşan farklılıklar ve problemler karşısında bireysel farklılıklardan kaynaklı yaşanan duygular da değişiklik göstermektedir. Bir Playback Tiyatro Performansında Problemler sırasında yaşadığımız duyguları ve dramatik anları sahnede başkalarının bedenlerinde ve seslerinde izlemek katılımcılar ya da öğrenciler açısından farkındalık kazandıracak ve kendi içinde problemin çözümüne hizmet ederken başkalarının duygularını anlama empati becerisinin gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Topluluk içinde yapılan davranışın temelinde duruma, kişiye ya da mekâna karşı hissedilen duygular vardır. Çoğu insan duyguları ile hareket etmeye yatkındır (Yaş grubunun özelliklerine göre değişir). Bu kapsamda 15 dk moladan sonra 2. Bölümde playback tiyatroda sahne performansı nasıl yapılır kısmına geçilerek katılımcıların sahnede oyuncu olarak yer alması ile birlikte bazı katılımcıların kendi hikayelerini bir yönetici eşliğinde anlatarak sahnede sergilenmesi deneyimlenecektir.

KATEGORİ BİLGİSİ:

Liderlik (Leadership)

ÜCRET ve PDU BİLGİSİ:

Katılım ücreti 120 TL’dir.
PMI TR Chapter üyeleri ücretsiz katılabilecektir.

PMI TR Chapter üyeleri Arkadaşını Getir Kampanyası ile 20 TL karşılığı misafir getirebilirler.

PMI sertifika sahipleri için etkinlik 3 PDU değerindedir.

Katılım ücretleri için hesap bilgileri:

Hesap Sahibi: Proje Yönetim Mesleği İlkeleri Teknikleri ve Rotası Derneği İktisadi İşletmesi

Banka: Akbank Ulus Şubesi
IBAN Numarası: TR38 0004 6006 3688 8000 0594 18

Ödeme detayına “Ad_Soyad_İstanbul_PGA” yazılmalıdır.

Ödemelerin kayıt masasındaki yoğunluğu önleyebilmek adına etkinlik öncesinde yapılması önemlidir.

Etkinlik girişinde de ödeme alınmaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRMELER:

  • Etkinlik kayıt formu ile toplanan bilgiler 3. şahıslarla paylaşılmamaktadır. PMI TR ekibi tarafından etkinlik özelinde ve anonim istatistiki çalışmalarda kullanılmaktadır. Etkinliğimize kayıt olarak bunu kabul etmiş oluyorsunuz.
  • Etkinliklerimizde fotoğraf, video ve ses kayıtları yapılıp, bu kayıtlar PMI TR’nin sosyal medya hesaplarında ve diğer basılı ortamlarında yayımlanmaktadır. Etkinliğimize katılarak bunu kabul etmiş oluyorsunuz.

LOKASYON BİLGİSİ:

Yer: İNG Bank İnovasyon Merkezi

Esentepe, No:4 Polat Plaza Esentepe, Ali Kaya Sk. 34394 Şişli

İletişim:

Fatih Çakıcı

Fatih.cakici@pmi.org.tr

Banu Yatağan

Banu.yatagan@pmi.org.tr

https://www.eventbrite.com/e/pmi-tr-profesyonel-gelisim-2019-ekim-ay-aktivitesi-istanbul-avrupa-tickets-77876491683