Feryal ÖZEL, Uzay Araştırmalarında Fikirden Buluşa – 22 Nisan 2021

ETKİNLİK PROGRAMI:

21:00 – 21:05 Açılış

21:05 – 22:00 “Uzay Araştırmalarında Fikirden Buluşa” – Feryal Özel

KONUŞMACI:

Feryal ÖZEL

Arizona Üniversitesi, Astronomi ve Astrofizik Profesörü

Feryal Ozel Arizona Üniversite’sinde astronomi ve fizik profesörüdür. Araştırma alanları karadelikler, nötron yildizlari, ve teorik astrofizik uzerinedir. Prof. Ozel ayni zamanda NASA Astrofizik komitesi baskanligi, NASA Lynx Uzay Teleskobu Bilim ve Teknik ekibinin baskanligi, ve Uzay Ufku Teleskobu Bilim Konseyi ve Modelleme Calışma Grubu’nun baskanligini da yapmaktadır.

Ozel doktorasını Harvard Üniversite’sinde 2002 yılında tamamladıktan sonra NASA Hubble kadrosuyla Princeton Ileri Araştırmalar Enstitusu üyesi, ardından Arizona Üniversite’sinde öğretim üyesi olmustur. Prof. Ozel astrofizik konusunda yaptigi çalışmaları nedeniyle birçok sayida ödül almistir. 2013 yılında Bilim Akademisi üyeliğine, 2015 yılında Amerikan Fizik Derneği onur üyeliğine seçilmiştir. Amerikan Fizik Derneği Maria Goeppert Mayer odulu, Harvard Radcliffe Enstitüsü odulu, Kaliforniya Berkeley Üniversitesi Miller Enstitüsü onursal profesörlüğü, Guggenheim Fellow odulu, ODTU Ustun Hizmet Odulu, Amerikan Ulusal Bilim Kurulu Elmas Basari Odulu, ve Breakthrough Odulu bulunmaktadir.

Profesör Ozel NASA ve Amerikan Ulusal Bilim Kurumu’na birçok konuda danismanlik yapmis ve yonetici komitelerde gorev almistir. Dünya capinda birçok televizyon kanalında sıkça programlarda ve belgesellerde yer almaktadir.

ETKİNLİK İÇERİĞİ:

Uzay arastirmalarinda yeni bir fikirden veya yaklaşımdan baslayip yeni buluşlara varmak bazen 10 veya 20 yil gibi bir zaman sürebiliyor. Bu sunum astrofizik ve uzay projelerinin nasil hayata geçtiğini iki örnekle anlatacak. Bir karadeligin ilk goruntusunu elde eden Olay Ufku Teleskobunun geçtiği bir cok asamadan ve yillar suren macerasından kesitler sunacak.

KATEGORİ BİLGİSİ:

Stratejik

ÜCRET ve PDU BİLGİSİ:

Katılım ücretsizdir.

PMI sertifika sahipleri için etkinlik 1 PDU değerindedir. Kayıt esnasında “PMI ID” bilginizi giriş yapmayı unutmayınız.

LOKASYON BİLGİSİ

(Online Etkinlik)

Webinar Linki

**Zoom linki etkinlikten önce yüklenecektir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRMELER:

1. Bu kayıt formu ile toplanan bilgiler 3. şahıslarla paylaşılmamaktadır. PMI TR ekibi tarafından etkinlik özelinde ve anonim istatistiki çalışmalarda kullanılmaktadır. Etkinliğimize kayıt olarak bunu kabul etmiş oluyorsunuz.

2. Etkinliklerimizde fotoğraf, video ve ses kayıtları yapılıp, bu kayıtlar PMI TR’nin sosyal medya hesaplarında ve diğer basılı ortamlarında yayımlanmaktadır. Etkinliğimize katılarak bunu kabul etmiş oluyorsunuz.

3. Etkinlik kaydı 22.04.2021 tarihinde 22:00’da (etkinlik bitiş saatinde) sonlandırılacaktır.

İLETİŞİM:

Koray Tokol

koray.tokol@pmi.org.tr

Buket Doğan

buket.dogan@pmi.org.tr