Murat Özanlar, Mentörlüğe Nasıl Başlamalıyım? – 11 Aralık 2018

Mentorluğe Nasıl Başlamalıyım?

  • Mentorluk nedir? Ne değildir? Ne fayda sağlar?
  • Mentorluk alanları
  • Mentorde olması gereken temel beceriler
  • Mentor neleri gözlemlemeli ve dinlemeli?
  • Seans tipleri
  • Mentee ve Mentor nelerden kaçınmalı?Birçok profesyonelin belli uzmanlıkları olmaktadır. Bu tecrübeleri yeri geldiği zaman şirket çalışanlarına, ekip arkadaşlarına, yöneticilerine bazende yeni başlayan bir personele yada hayata yeni atılan bir öğrenciye aktarmak ister. Bu küçük yolculukta ise fayda üretebilmek için bazı adımları dikkatli atmak gerek. Burada mentee ile doğru bir ilişki kurmak, iyi anlamak, bilgimizi iyi aktarmak yetmez, fayda üretmeyi bir metodoloji ile sunmak sürecin daha pozitif sonuçlar üretmesine yardımcı olmaktadır. Bu seminerde bu stratejik adımları nasıl atacağımızı öğreneceğiz.

Özet Özgeçmiş

Murat Özanlar 1978 yılında İstanbul Salacak’da doğdu. 1996 yılında Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’ ne girdi. 2000 yılında mezun olan Özanlar, askerlik hizmetinden sonra meslek yaşamına marka patent sektörü satış ve pazarlama bölümlerinde hizmet vermeye başladı. Devam eden yıllarda aynı sektörde marka yönetimi, ürün geliştirme ve pazarlama alanlarında görev aldı.

2004 yılı sonlarına doğru Kalite Sistemleri, TSE, CE, ISO Belgelendirme alanında danışmanlık, denetçilik, satış yöneticiliği, iş geliştirme ve pazarlama alanlarında görev aldı. Ayrıca KOBİ’lere, KOSGEB ve DTM destekleri konusunda danışmanlık desteği verdi. Bu yıllarda özellikle 40’a yakın farklı sektörde, sanayi firmaların iş süreçlerinin yönetilmesi, izlenmesi, denetlenmesi gibi konularda yönetim danışmanlığı uygulamaları ve bu danışmanlığın satışında aktif rol oynadı.

2006 yılından itibaren tecrübesini, tanıştığı bir kariyer koçu vasıtası ile kurumsal iş yazılımları sektöründe üretim yapan birçok yerli ve uluslararası yazılım firmalarına taşıdı (IAS,SAP,MS). Bu dönemde firmaların tüm iş süreçlerini üretimden iharacata kadar inceleme fırsatı bulmuş, KOBİ ve Bİ’ lerin dijital dönüşümüne katkı sağlamıştır. Yer aldığı teknoloji şirketlerinde satış, müşteri yönetimi ve pazarlama konusunda danışmanlık hizmeti vermiş, 2012 Haziran ayında Türkiye’deki AR-GE yapan yazılım/teknoloji üreten firma ve girişimlere özel pazarlama, satış, iş geliştirme, yatırım, ihracat ve networking süreçlerini modellediği Key of Change mentorluk projesini hayata geçirmiştir. Şu anakadar 16 çözüm partnerine sahip, 100’ün üstünde hem kamu hem özel sektör müşterisine ulaşmış, 3.000 üzerindeblog haberleri yayınlamış, 35 üzeri ödül almış, 100’ün üzerinde özel eğitim içeriği üretmiş ve 200’ü aşkın eğitim ve seminer düzenlemiş bir şirket olmuştur. İş geliştirme mentoru olarakta TUBİTAK havuzunda yer almaktadır.

Orta vadeli hedefi ise; 2019 yılından itibaren Venture Building – Growth Partners modeli ile teknoloji tabanlı şirket ve girişimcilere yatırımcı kimliği ile hizmet vermek, diğer yandan orta-lise-üniversite seviyesi girişimcilik ve mentorluk müfredatı ile eğitim sistemine proje üretmektir.


Kişisel gelişime çok önem veren Özanlar özellikle de zihinsel başarı, psikoloji ve insan beyni konusunda yaklaşık 10 yıldır çalışmakta ve halen öğrenme sürecini devam ettirmektedir. Bu konuda özellikle üniversitelerde zihinsel gelişim, kariyer planlama, iç girişimcilik eğitimleri ile genç nesile yatırım yapmaktadır. Evli ve bir kız çocuk babasıdır. 

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/mozanlar/