“Sosyal Akıl ile Networking” Çalıştayı – 5 Ocak 2019

Tarih : 5 Ocak 2019

Konuşmacı: Işıl Taysever

Konu :Sosyal Akıl ile Networking

Yer : Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü

Yazar: Özlem Bülbül / Networking Ekibi Gönüllüsü

PMI TR /  Networking Ekibi tarafından “Sosyal Akıl ile Networking” isimli çalıştay 5 Ocak 2019’da Işık Üniversitesi Maslak kampüsünde düzenlendi. Her dakikası interaktif olarak değerlendirilen etkinlik “Torpil Değil Networking” isimli kitabın yazarı ve “Özkent&Taysever” Eğitim Danışmanlık şirketinin ortağı Işıl TAYSEVER’in sunumu ve değerli paylaşımları ile gerçekleştirildi.

Eğitim de Türkçe karşılığı henüz bulunmayan Networking kavramının anlamı, incelikleri ve hayatımıza katkılarını konuştuk.

Işıl Taysever’in yorumu ile networking, bir sosyalleşme, tanıdıklarla veya yeni tanıştığımız insanlarla keyifli zaman geçirmek için yapılan uzun sohbetler ya da sohbet sonunda bir şey satma amacı gütmek değildir. Peki nedir? Networking bir anlamda ilişkilere yeni bir  bakış açısı ve onlara yeni bir yorum getirmek; kendimiz yanı sıra çevremizdeki insanların potansiyellerini ve ihtiyaçlarını anlayarak, bu ilişkileri bu kapsamda sistematik olarak yönetme kabiliyetlerini içermektedir.

Eğlenceli ve yaratıcı grup çalışmaları ile, kaliteli ve verimli bir networking için doğru kişilerle etkin iletişimin yolunun neler olduğu ve sorunları nasıl bir yaklaşımla çözmemiz gerektiğini düşündük, tartıştık ve hatta diğer gruplarla yarıştık bile…

Bu çalışmalar, bize zihnimizin bazen sorunlara ve olgulara çözümden uzak standart kalıplar içerisinde yaklaştığı fark etmemizi sağladı. Aynı zamanda etkili Networking agının yakın tanıdığımız ve her gün görüştüğümüz kişilerden ziyade bize çok benzemeyen, bizden ve yakın çevremizden farklı niteliklere sahip kişilerle oluşturduğumuz ağların sağlayabileceğini gösterdi.

Networking oluşturma kabiliyetinin iş hayatına veya günlük hayatımıza etkilerini, hatta üniversitede kaldığımız yurt odamızın yerinin bile iş hayatımıza ve geleceğimize etkilerini konuştuk. Bunlar yanısıra networking ağının toplum içerisinde atıl olan bir kapasiteyi, toplumun yararına kullanılması adına gerek insanların gerekse kaynakların bir araya getirilmesine ne şekilde anahtar olabileceğine dair eğitimcimiz ve katılımcılarımızın deneyimlerini paylaşarak keyifli ve verimli bir çalışma yaptık.