PMI Türkiye olarak PMI Liderlik Enstitüsü toplantılarına katıldık. Proje yönetimi mesleğinin ve PMI ülke “chapter”larının gelişimi için düzenlenen toplantıların ana hatlarını ve proje yönetimi mesleğinde beklenen gelişmeleri bu yazıda bulabilirsiniz.

PMI_LIM_1

 PMI LİDERLİK ENSTİTÜSÜ TOPLANTILARININ ARDINDAN

PMI LIM – Leadership Institute Meetings yani PMI Liderlik Enstitüsü Toplantıları, bölgesel çapta biri Avrupa ve Asya’yı kapsayan EMEA bölgesinde, diğeri de Amerika kıtalarını kapsayan Kuzey Amerika Bölgesinde yapılmaktadır. Her yıl Mayıs ayında farklı ülkelerde gerçekleştirilen PMI LIM EMEA, 2016 yılında İspanya – Barcelona’da gerçekleştirilmiştir.

PMI_LIM_3

PMI bu toplantılara neden “Liderlik Toplantıları” diyor?

PMI, proje yönetimi mesleğinin gelişimini misyon edinmiş kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, dünyada yaklaşık 190 ülkede,  yerel “chapter” lar olarak yapılanmıştır. Mesleğin asıl gelişimi, farklı ülkelerdeki iyi uygulamalar, ihtiyaçlar ve hedeflerin diğer ülkelerle paylaşımı yoluyla gerçekleşmektedir. Chapter’lar ise, üyeler arasından, mesleğin gelişimine katkıda bulunmak üzere zaman ve emek ayıran gönüllülerden oluşmaktadır. Yani, gönüllüler, hem mesleğin gelişimi, hem de chapter’ın organizasyonel olarak sürdürülebilirliğini sağlayan önderler, liderlerdir. Bu yüzden toplantıların adı “liderlik toplantıları”, katılımcıları da chapter yönetim kurulu üyeleridir. PMI’ın kendisinin de proje yönetimi konusundaki liderlik rolü dikkate alındığında, chapter’lar ve chapter gönüllüleri, proje yönetimi konusunda doğal liderler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her yıl durum değerlendirmesi yaparak, proje yönetiminin sonraki yıl ve döneminin trendlerinin konuşulduğu ve yaklaşık 400 kişinin katıldığı toplantılar 2,5 gün sürmektedir.

Bu yılki PMI EMEA LIM’den başlıklar:

 • Açılış konuşmacısı Rene Carayol, liderlikle ilgili konuşmasında, yeni liderliğin artık “işbirliği – güçbirliği yapmak” olduğunu vurguladığı konuşmasından notlar:
  • Lider, organizasyonun başındaki kişi değildir, her seviyede liderler vardır ve liderlik bir “tutum” konusudur.
  • İnsani değerler, duygusal bağ ve ilişkiyi samimyetle yönetmek liderliktir!
  • Yönetim, IQ ile ilgili bir kavram ve kurumun stratejisi, planları, görevleri,süreçleri, donanımları yönetim gerektiriyor. Ancak, liderlik EQ ile ilgili ve vizyonu, insanları, ekipleri, kültürü ve programlamayı ilgilendiriyor.
  • Bundan böyle kurumlar ve kişiler için sahip olmak değil, birbiriyle bağlantıda ve ilişkide olmak önemli. Birbirinin, partnerlerin, tüm paydaşların gücünü ve kaynaklarını harekete geçirebilmek önemli!
  • Bu yüzden farklılıklarımızdan beslenmeliyiz. Liderlik, farklılıkların gücünü ortaya çıkarmalı!

Jpeg   Jpeg

 • Birbirine paralel yürütülen her biri ortalama bir saatlik oturumlardan ve PMI Türkiye ekibi girişimlerinden başlıklar:
  • Kurucu üyelerimizden ve Eski başkanlarımızdan Tolga ÖZEL “Organik Liderlik” konulu sunumu ile PMI TR chapter’da uyguladığımız gönüllü yönetim stratejilerini ve bu stratejilerin PMI TR yönetimini oluşturmadaki etkilerini katılımcılara aktardı.
  • Eski başkan yardımcılarımızdan Hadi ÇOLAKOĞLU, Proje yönetiminde önemli bir konu olan “Çoklu Kriter Karar Analizi: Chapter’lar için Güçlü Bir Araç” konulu sunumu ile bu metodoloji konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
  • PMI Akademik Yaygınlaşma ile igili PMI Brüksel Ofisten Cristina Olaru ile bir araya gelerek 2016 yılında başladığımız “Genç Proje Yöneticisi Adayları Yetiştirme Programı: GencPY” hakkında konuştuk. Ayrıca Türkiye’deki üniversitelerin PMI’a akredide bir program oluşturulması konusunda nasıl bir yol haritası izleyebileceğimizi değerlendirdik.
  • Polonya, İsveç, Ingiltere ve Gürcistan chapter’ları ile görüş alışverişi yaptığımız bir akşam yemeğine katıldık ve ülkeler arası etkinlikler düzenleyerek proje yönetimi farkındalığını artırmada her chapterın sahip olduğu tecrübeyi tüm bölgeye yayma konusunda beyin fırtınası yaptık. Ortak faaliyetler için birlikte çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.
  • PMI Eğitim Vakfı (PMIEF) Yönetim kurulu başkanı ile yaptığımız toplantıda, Türkiye olarak PMIEF etkinliklerinde, bölgedeki diğer chapterlarla karşılaştırıldığında oldukça etkili olduğumuz öğrendik ve kendisinden PMIEF tarafından verilen bursların Türkiye’de kullanımı ile ilgili önemli bilgilendirmeler aldık.

Jpeg

PMI LIM’lere katılarak Türkiye’deki proje yöneticilerinin mesleğe dair görüşlerini paylaşmaya ve dünyada proje yönetimiyle ilgili gelişmeleri sizlere taşımaya devam edeceğiz. PMI LIM’de farklı chapterlarla paylaştığımız bu bilgileri ve daha fazlasını, her yıl üyelik toplantılarımızda üyelerimizle de paylaşıyoruz. Daha fazla bilgi için üyelik toplantılarımıza katılabileceğiniz gibi, bize her konuda ulaşabilirsiniz: info@pmi.org.tr