PMIEF ekibi gönüllüleri bu sefer İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna giderek, Mimar Sinan Özel Okulları‘nda 16 öğretmene proje yönetimi ve 7 pratik aracın öğrenci projelerinde kullanımı ile ilgili hem teorik hem de uygulamalı bir eğitim verdiler.

Eğitime katılan öğretmenler, özellikle proje yönetimi metodolojisinin altında yatan temel ilkeler nedeniyle verilen eğitimi değerli ve faydalı bulduklarını söylediler.

Eğitim içeriğinde,  tek bir kişi tarafından kısa sürede hayata geçirilmesi zor olan bir proje fikri çerçevesinde, öğrencilerin bireysel ve grup çalışmaları yapmalarına, serbestçe fikir üretmelerini, üretilen fikirleri gruplandırarak eksik kalan noktaları belirlemelerine ve buradan hareketle bir proje planlaması yapmalarına imkan sağlayan araçlar bulunuyor. Proje planlarının her an ihtiyaca göre değişebileceği gerçeğinin altı çiziliyor, hem projenin takibi hem de kapanış aşaması ve öğrenilmiş dersler konusu anlatılıyor.

Eğitimin uygulamalı olarak verilen ikinci parçasında ise, öğretmenlerin oluşturdukları çalışma grupları, PMIEF gönüllülerinin gözetiminde bu araçların tümünü kullanarak başka bir projeyi başından sonuna yürütüyorlar.

Öğrencilerin proje yönetimi altyapısını sistematik olarak uygulayabilir olmalarının hem kendilerinin kişisel ve iş yaşamlarındaki başarılarına hem de toplumun kaynakları bütünsel olarak daha iyi değerlendirmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

PMIEF ekibi bu tür eğitimleri isteyen okullara ücretsiz olarak veriyor. Eğer siz de okulunuzda (veya çocuğunuzun okuduğu okulda) benzeri bir eğitimin düzenlenmesini istiyorsanız, pmief@pmi.org.tr adresine talebinizi iletebilirsiniz.