Dergi (4)

Dergimize abone olma isteğinizi, kişisel bilgilerinizi, adres ve telefonunuzu, çalıştığınız kurum ve kurumdaki rolünüzü belirterek info@pmi.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Category: Dergi

Dergimizin reklam fiyatlarını ve dergide reklamınızın ücretsiz yayınlanmasını içine alan sponsorluk paketlerini öğrenmek için info@pmi.org.tr adresine e posta gönderebilirsiniz.

Category: Dergi

Web sitemizde http://www.pmi.org.tr/dergiler/ linkini tıklayarak dergimizin önceki sayılarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Category: Dergi

Dergimiz Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere üç ayda bir yayınlanır. Dergimizin pdf kopyasını http://www.pmi.org.tr/dergiler/ linkini tıklayarak web sitemizden ücretsiz olarak indirebilir, aylık etkinliklerimizde ve zirvelerimizde basılı kopyasını ücretsiz alabilirsiniz.

Category: Dergi

Eğitim (3)

Eğitimlerimiz netleşince web sayfamızda ve sosyal medya hesaplarımızdan yayınlanmakta ve talepler toplanmaktadır.

Bu ilanlarımızı takip eder ve bu aşamada bizlerle kontağa geçerseniz seviniriz. Eğitim kesin tarih ve yer bilgileri yeterli katılımcı sayısına (örneğin 20 kişi) ulaştıktan sonra belirlenip, duyurulmaktadır.

Category: Eğitim

Türkçe dil desteği ile de girebileceğiniz CAPM sertifikası sınavına yönelik olarak, üniversitelerin son sınıf öğrencisi olan ya da 2016 senesi ve sonrası mezun olmuş olan PMI ve PMI Turkey Chapter üyelerine ücretsiz olarak Sertifikalı Genç Proje Yönetici Adayı Yetiştirme Programı kapsamında en az 23 saatlik eğitim verilmektedir.

CAPM sertifikası sınavına girmeniz için sizden ya 1500 saat proje yönetimi alanında çalışmış olmanız ya da 23 saat proje yönetimi eğitimi almanız istenmektedir.

Bu eğitim sayesinde sınav ön şartını karşılamış olursunuz. Eğitimlerimiz, PMBOK kitabı versiyon 5 içeriği ile haftasonları 4 tam gün içinde gerçekleştirilmekte olup, kesin yer, tarih ve saat bilgileri, 20 kişilik katılımcı sayısına ulaştıktan sonra belirlenip, duyurulacaktır. Eğitimlerimizin 3/4’üne katılan kişilere, katılım sertifikası verilecektir.

Eğer üniversitelerin son sınıf öğrencisi ya da 2016 yılı ve sonrası mezunu, ama PMI ve PMI Turkey Chapter üyesi değilseniz üye olmanız gerekmektedir.

Üyelik işlemlerinizi aşağıdaki şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

Aşağıdaki bağlantıda bulunan size uygun başlık altındaki “Join PMI” linkine tıklayacak ve işlemleri takip edeceksiniz;

http://www.pmi.org/membership/types

Üyelik için gerekli bilgilendirmelere

http://www.pmi.org.tr/hakkimizda/uyelik/

adresinden de ulaşabilirsiniz.

CAPM Eğitimi hakkındaki detaylı bilgiye http://www.pmi.org.tr/capm-egitimleri/ bağlantısından da ulaşabilirsiniz.

Category: Eğitim

PMP sınavının ön şartı; 4 yıllık üniversite mezunları için Son 8 yılda en az 3 yıl (4500 saat) proje liderliği ya da yönetimi tecrübesi ve 35 saatlik proje yönetimi eğitimi almaktır.
Şirket içerisindeki aldığınız proje yönetimi ile ilgili eğitimleri ve üniversitede aldığınız proje yönetimi ile ilgili dersleri eğitim ön şartı olarak girebilirsiniz. PMP sertifikası için gerekli olan ön şart eğitimin REP’ten alınma zorunluğu yoktur. PMI, sınavı almak için önkoşul olan 35 saatlik Proje Yönetimi Eğitimini nereden alırsanız alın, kabul edecektir. Ancak aşağıda açıklanan Audit sürecine kalırsanız içeriği talep edilecektir.
PMI, sınav için başvuran adaylar arasından rastgele seçim yaparak kişinin girmiş olduğu tecrübe ve eğitimleri belgelendirmesini talep etmektedir (Audit süreci). Bu sürece kalırsanız iş yerinde aldığınız bu eğitimin İngilizce tanımını ve içeriğini (saati, kapsadığı konular, kim tarafından verilmiş, vb.) şirket antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak alıp belgelendirme yapabilirsiniz. Yine girmiş olduğunuz tecrübeleri de, çalışmış olduğunuz yerlerden imzalı bir antetli belge alarak belgelendirebilirsiniz. İçerik PMI tarafından kabul görmez ise yeniden almanız gerekebilir. Üniversitede aldığınız dersi eğitim ön şartı olarak girdiyseniz üniversiteden İngilizce transcript alarak belgelendirme yapabilirsiniz.
PMI, kişilerin beyan etmiş olduğu tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eden bir kuruluştur. Sürece başvururken kabul ettiğiniz etik kuralların işletilmesi konusunda son derece hassastır. Audit sürecine kalırsanız, başvururken girmiş olduğunuz tecrübeler ve eğitimden belgelendiremeyecekleriniz varsa bunları girmeyiniz.
Bu sürece kalmazsanız tecrübe ve eğitiminiz kabul edilmiş sayılacak ve sınav süreciniz başlayacaktır.
Sınav tarihleri başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile aday tarafından belirlenmektedir. Aday bireysel olarak, sınav yerinin uygunluk durumuna göre dilediği tarihte sınava girebilmektedir.
Sınav ücreti PMI üyesi olmayanlar için 555 USD, üyesi olanlar için 405 USD dir.
PMI üyeliği ücreti yıllık 129$, ilk defa üye oluyorsanız bir defaya mahsus 10$ initiation fee ve PMI TR Chapter yıllık üyelik bedeli 25$’dır.
PMI Türkiye olarak biz eğitim vermiyoruz. Aşağıda Türkiye’de PMI’a kayıtlı proje yönetimi eğitimi veren REP (Registered Education Provider) kuruluşlarının listesi yer almaktadır.
Bu kuruluşların çoğu İstanbul merkezlidir, ancak eğitimi kurum içerisinde alacaksanız pek çoğu ofisinizde eğitim yapabilir durumdadırlar.
Bu yüzden arayarak içerik ve yer konusunu görüşebilir, kurumunuza en uygun olanı ile anlaşabilirsiniz.
Eğitimi bir REP’ten almanız, aldığınız eğitimin PMI Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzuna (PMBOK Kılavuzu) uygun olmasını garanti altına alacaktır.
Önemli nokta eğitimi PMP SINAVINA HAZIRLIK EĞİTİMİ olarak alırsanız, hem sınava hazırlık yapmış, hem de 35 saatlik ön şartı karşılamış olursunuz.
PMI TR’ye destek veren Türkiye’deki PMI’a Kayıtlı Eğitim Kuruluşları
==> İstanbul Institute (http://www.istanbulinstitute.com/)
==> İZGE Yazılım Eğitim Danışmanlık (http://www.izge.com.tr/izge/)
Türkiye’deki PMI’a Kayıtlı Diğer Eğitim Kuruluşları
==> https://ccrs.pmi.org/search/providers

Categories: Eğitim, Sertifikasyon

Gönüllülük (9)

Elbette. Hemen hemen tüm projelerimizde kendinize uygun uzaktan katılım ve katkı sağlayabileceğiniz bir rol bulabilirsiniz. Siz yeter ki gönülden isteyin.

Category: Gönüllülük

Fiziksel anlamda başta İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerimizde katılabilirsiniz. Zaman zaman diğer illerimizde de etkinlikler düzenlemekteyiz. Ancak, hangi şehirde olursanız olun, bulunduğunuz şehirde PMI Türkiye etkinliklerinin düzenlenmesi için öncülük edebilirsiniz.

Category: Gönüllülük

PMI, talebinizi inceleyecek ve yapmış olduğunuz gönüllülük çalışması karşılığında alabileceğiniz PDU sayısı hususunda sizi bilgilendirecektir. PMI beyan esaslı çalışan bir kurum olmakla birlikte PDU taleplerini büyük bir titizlikle incelemekte ve suistimale yer vermemek adına gönüllülük çalışmanızdan kazanabileceğiniz PDU sayısını sınırlandırabilmektedir.

Genel anlamda, 3 yıllık bir dönemde, PMI’ın yeni Continuing Certification Requirements (CCR) programına göre Gönüllü faaliyetlerinden kazanılabilecek azami PDU sayısı 25 olarak belirlenmiştir.

Yaptığınız gönüllü çalışmalar karşılığında PDU’larınızı kendiniz beyan edip PMI Global’e başvurabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol çok kolay:

PMI Üyelik hesabınızda – Report PDUs – Volunteer altındaki Volunteer Information formunu doldurup PDU talebinizi PMI’a iletebilirsiniz.

Evet. Yaptığınız gönüllü çalışmalar karşılığında PDU kazanabilirsiniz.

Chapter bünyesinde yürütülen faaliyetlerin bir kısmı aşağıda yer almakta olup, hayata geçirilebilecek projeler gönüllülerimizin hayal gücü ile sınırlıdır.

Kurumsal Üyelik Gönüllü proje ekibimiz büyük kurumları ziyaret ederek PMI ve PMI Türkiye Chapter’ı tanıtıyor, proje yönetimini anlatıyor, çalışanlarının üye olması ile ne gibi faydalar kazanacaklarının farkındalığını oluşturmaya çalışıyorlar.

CAPM Sertifikası Eğitimleri PMI’nın verdiği sertifikalardan biri olan CAPM sertifikasının eğitimlerini öğrencilerin çalışma hayatlarına daha hazır olarak başlamalarını sağlamak için ücretsiz olarak veriyoruz. Bu eğitimlerin hem içeriğini hazırlayan hem de eğitimlerini veren gönüllü bir proje ekibimiz var.

 PM Summit İstanbul-Ankara Yılda bir kez İstanbul ve Ankara’da düzenlenen uluslararası katılımlı Summitlerin organizasyonunu yapan, konuşmacıları, programı, program içeriğini oluşturan gönüllü Proje ekibimiz bulunmaktadır.

 Proje Yönetim Dünyası Dergimiz Her yıl belirli periyotlar ile dergi yayınlıyoruz. Dergi tamamen gönüllülerimizin desteği ile hazırlanmaktadır. Derginin içeriğinin hazırlanması, röportaj yapılması gibi işler için gönüllülerimiz destek olmaktadır.

Sosyal Medya Sosyal medyada düzenli olarak paylaşımlar yapan bir gönüllü ekibimiz bulunmaktadır (Twitter, Facebook, Linkedin).

 Profesyonel Gelişim Aktiviteleri Her ay İstanbul’da 2, Ankara’da 1 ve İzmir’de farklı periyotlar ile gerçekleştirilen etkinlikleri organize eden, konuşmacı ayarlayan bir gönüllü ekibimiz var. Etkinlikleri pmi.org.tr web sayfamızdan takip edebilirsiniz.

PMI Educational Foundation (PMIEF) PMI Türkiye bünyesinde ilkokul öğretmenlerine eğitim verilerek verilen bilgilerin öğrencilere aktarılmasının beklendiği, çeşitli Okullarda programı yürüten gönüllü bir proje ekibimiz bulunmaktadır.

Yılın En İyi Projesi Yılın en iyi projesi ödülünü koordine etmek ve şartlarını belirlemek için çalışan bir gönüllü proje ekibimiz bulunmaktadır.

Gönüllülerin Yönetimi Gönüllülük taleplerini yöneten ve ayrıca Üniversitelere ziyaretlerde bulunarak proje yönetimi, PMI ve PMI TR’nin çalışmalarının tanıtımını yapan bir ekibimiz bulunmaktadır.

Mentörlük Üniversite öğrencilerine mentörlük yapan gönüllü proje ekibimiz bulunmaktadır.

Bilgi Teknolojileri Ekibi Web sayfası ve Chapter içi iletişimi koordine eden bir BT gönüllü ekibimiz bulunmaktadır.

Category: Gönüllülük

Gönüllü olarak çalışmanız durumunda elde edeceğiniz kazanımların bir kısmı şöyle sıralanabilir:

 • Her şeyden önce liderlik becerilerinizi geliştirebileceğiniz bir çevre içerisinde yer almak,
 • İş çevrenizin genişlemesi,
 • Kar amacı gütmeyen bir kuruluşta işlerin nasıl yürüdüğü hakkında bilgi sahibi olma,
 • Profesyonel deneyim ve gelişim,
 • PMP sertifikasının devamlılığı için PDU kazanma.
Category: Gönüllülük

Gönüllülük ile ilgili her türlü sorunuz için volunteer@pmi.org.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PMI TR gönüllü ilanları https://vrms.pmi.org/ sayfasında yayınlanmakta olup ilanlara başvuru yapabilmek için öncelikle ücretsiz hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Category: Gönüllülük

PMI TR gönüllülüğü özelde proje yönetimi profesyonellerinden ve proje yönetimine gönül verenlerden oluşan büyük bir ailenin bir parçası olmaktır.

PMI Türkiye Chapter’ının yürüttüğü tüm faaliyetler ve projeler gönüllülük esaslı olup, gönüllü olarak yer alabileceğiniz işler haftada birkaç saatlik katılımın yeterli olabileceği projelerden özel bir projenin yönetimine kadar çeşitlilik göstermektedir.

Category: Gönüllülük

Kurumsal Üyelik (4)

Bu programla taraflar arası karşılıklı kazanımlar açısından izlenen temel yaklaşımlar şöyle sıralanabilir:

 • Farkındalık: Kurumsal üyelik modeli ile amaçlanan önemli faydalardan biri, ülkemizde proje yönetiminin önemini vurgulamak, organizasyonların ve ülkemizin kısıtlı kaynaklarının etkin kullanımına olumlu etkisine yönelik farkındalığı arttırmaktır. PMI Türkiye bu amaçla, Kurumsal Üyeleri ile yakın işbirliği içinde çalışmalarını yürütür.
 • Görünürlük: PMI Türkiye tarafından yayınlanan Proje Yönetim Dünyası dergisi, web sitesi ve etkinliklere ait görsel medya gibi çeşitli platformlarda Kurumsal üyelerimiz vurgulanır.
 • Eğitim: PMI Türkiye tarafından, talep edilmesi halinde üye kuruma eğitimler verilir. PMI Türkiye çalışmalarının tanıtıldığı ve PMBOK içeriğinin açıklandığı bu eğitimler, kurumsal üyelik kapsamında ücretsiz olarak sağlanır.
 • Mentorluk: PMI Türkiye yıllık planlaması doğrultusunda üye kuruma mentorluk hizmeti sağlanır. Bu hizmet kapsamında üye kurumda proje yönetimi çalışmalarının yürütülmesi, proje yönetim ofisi kurulumu ve PMI sertifikasyonuna hazırlık çalışmalarında, PMI Türkiye tarafından mentorluk desteği sağlanmaktadır.
 • PMI Meslek Ödülleri: PMI Professional Awards, PMI tarafından her yıl, proje yönetimi mesleğine yapılan katkıları onurlandırmak üzere verilen ödüllerdir. Ödüller; projeler, ürünler, akademik yayınlar ve benzer mesleki çalışmalar için kişiler ve kurumlar özelinde verilir. PMI Türkiye tarafından kurumsal üyeler için, talep edilmesi durumunda bu ödüllere başvuru sürecinde destek sağlanır.
 • Esneklik: Her kurumun proje yönetimi kapsamında farklı ihtiyaç ve beklentilerine PMI Türkiye elindeki küresel imkanlarla destek olmaktadır. Dünyadaki hemen hemen her ülkeye ulaşabilen proje yönetimi ağı ile özellikle küresel ölçekte çalışan kurumlarımıza değer katabilecek imkanlar sunabilmektedir.

Bu program ile amacımız kurumlarımızın çalışanlarının PMI ve PMI Türkiye Chapter üyeliklerini desteklemesini sağlamak ve üyeliğin getireceği avantaj ve sağlayacağı değerler ile çalışanların yetkinliklerinin artması; kurumların da daha yetkin çalışanların katacağı değerlerle daha başarılı projelere imza atmalarını sağlamaktır.

En az on çalışanı için PMI ve PMI Türkiye Chapter üyelik ücretini karşılayan Kurumlar, talep etmeleri halinde PMI Türkiye Chapter kurumsal üyesi olarak Chapter tarafından sağlanan desteklere erişebilirler.

Kurumsal üyemiz olmak veya daha ayrıntılı bilgi almak üzere, aşağıdaki iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz:

Telefon: 0 (212) 281 37 52

E-posta: membership@pmi.org.tr

Web: http://www.pmi.org.tr/

Kurumsal üyelik, PMI Türkiye Chapter bünyesinde 2016 yılı itibariyle başlatılmış olan bir programdır. Program, Chapter ile kurumlar arasındaki işbirliği çalışmaları kapsamında, karşılıklı faydaların arttırılması ve işbirliğinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla işletime alınmıştır.

Profesyonel Gelişim (40)

PMI, talebinizi inceleyecek ve yapmış olduğunuz gönüllülük çalışması karşılığında alabileceğiniz PDU sayısı hususunda sizi bilgilendirecektir. PMI beyan esaslı çalışan bir kurum olmakla birlikte PDU taleplerini büyük bir titizlikle incelemekte ve suistimale yer vermemek adına gönüllülük çalışmanızdan kazanabileceğiniz PDU sayısını sınırlandırabilmektedir.

Genel anlamda, 3 yıllık bir dönemde, PMI’ın yeni Continuing Certification Requirements (CCR) programına göre Gönüllü faaliyetlerinden kazanılabilecek azami PDU sayısı 25 olarak belirlenmiştir.

Yaptığınız gönüllü çalışmalar karşılığında PDU’larınızı kendiniz beyan edip PMI Global’e başvurabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol çok kolay:

PMI Üyelik hesabınızda – Report PDUs – Volunteer altındaki Volunteer Information formunu doldurup PDU talebinizi PMI’a iletebilirsiniz.

Evet. Yaptığınız gönüllü çalışmalar karşılığında PDU kazanabilirsiniz.

Bize info@pmi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Web sitemizin iletişim sayfasını kullanarak http://www.pmi.org.tr/iletisim/ e-posta listemize üye olabilirsiniz.

Bizi sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz:

Ayrıca, volunteer@pmi.org.tr mail adresini kullanarak Gönüllü ekibimize katılım talebinde bulunabilirsiniz.

Eğitimlerimiz netleşince web sayfamızda ve sosyal medya hesaplarımızdan yayınlanmakta ve talepler toplanmaktadır.

Bu ilanlarımızı takip eder ve bu aşamada bizlerle kontağa geçerseniz seviniriz. Eğitim kesin tarih ve yer bilgileri yeterli katılımcı sayısına (örneğin 20 kişi) ulaştıktan sonra belirlenip, duyurulmaktadır.

Category: Eğitim

Türkçe dil desteği ile de girebileceğiniz CAPM sertifikası sınavına yönelik olarak, üniversitelerin son sınıf öğrencisi olan ya da 2016 senesi ve sonrası mezun olmuş olan PMI ve PMI Turkey Chapter üyelerine ücretsiz olarak Sertifikalı Genç Proje Yönetici Adayı Yetiştirme Programı kapsamında en az 23 saatlik eğitim verilmektedir.

CAPM sertifikası sınavına girmeniz için sizden ya 1500 saat proje yönetimi alanında çalışmış olmanız ya da 23 saat proje yönetimi eğitimi almanız istenmektedir.

Bu eğitim sayesinde sınav ön şartını karşılamış olursunuz. Eğitimlerimiz, PMBOK kitabı versiyon 5 içeriği ile haftasonları 4 tam gün içinde gerçekleştirilmekte olup, kesin yer, tarih ve saat bilgileri, 20 kişilik katılımcı sayısına ulaştıktan sonra belirlenip, duyurulacaktır. Eğitimlerimizin 3/4’üne katılan kişilere, katılım sertifikası verilecektir.

Eğer üniversitelerin son sınıf öğrencisi ya da 2016 yılı ve sonrası mezunu, ama PMI ve PMI Turkey Chapter üyesi değilseniz üye olmanız gerekmektedir.

Üyelik işlemlerinizi aşağıdaki şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

Aşağıdaki bağlantıda bulunan size uygun başlık altındaki “Join PMI” linkine tıklayacak ve işlemleri takip edeceksiniz;

http://www.pmi.org/membership/types

Üyelik için gerekli bilgilendirmelere

http://www.pmi.org.tr/hakkimizda/uyelik/

adresinden de ulaşabilirsiniz.

CAPM Eğitimi hakkındaki detaylı bilgiye http://www.pmi.org.tr/capm-egitimleri/ bağlantısından da ulaşabilirsiniz.

Category: Eğitim

Hayır. Denetim altındaki süre 1 yıllık sınırlamaya dahil değildir. Bu işlem 4 hafta sürecek ise, o zaman size zamanlama ve sınava girmek için ek 4 hafta süre verilecektir.

Category: Sertifikasyon

1 yıl sonra.

Category: Sertifikasyon

Yine başvurunuzun PMI Denetimini geçemediği kabul edilecektir.

Category: Sertifikasyon

Başvurunuzun PMI Denetimini geçemediği kabul edilecektir.

Category: Sertifikasyon

İstenen tüm belgeler 90 gün içinde PMI’ye ulaşmalıdır.

Category: Sertifikasyon

İşlemin tamamlanması 10-15 iş günü arasında sürmektedir. İstenen belgeler derhal gönderilmelidir. PMI belgeleri genellikle varışlarından itibaren bir hafta içinde işleme koyar.

Category: Sertifikasyon

Tüm başvurular layıkıyla incelenir. Başvurunuzda yeterli açıklamaları yapmışsanız, belgeleriniz eksiksizse ve başvurunuzda verilen bilgilere uyuyorsa endişelenmenize gerek yoktur.

Category: Sertifikasyon

PMI denetim işlem ücreti olarak 100 USD kesinti uygular, sertifika sınavı için yatırmış olduğunuz ücretin geri kalanı geri ödenir. Sınav için tekrar başvurmanız gerekecektir.

Category: Sertifikasyon

PMI, eğitimin alındığına dair eğitim veren kişi, İK departmanı veya şirket antetli kağıda yazılmış ve imzalanmış bir tamamlama mektubunu kabul edecektir.

Category: Sertifikasyon

Orijinalin fotokopisi ve adayın, belgenin genel bir çevirisini özetleyen bir mektubu belgelerin arasına eklemesi gerekmektedir.

Category: Sertifikasyon

Proje hakkında samimi bilgiye sahip olan herkes, proje belgelerini imzalayabilir. Örneğin, meslektaşınız, müşteri veya sponsorunuz proje belgelerini imzalayabilir. Ancak bu kişi PMP başvurusunda adını yazdığınız kişi olmalıdır.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Proje hakkında samimi bilgiye sahip olan herkes, proje belgelerini imzalayabilir.

Category: Sertifikasyon

Proje hakkında samimi bilgiye sahip olan herkes, proje belgelerini imzalayabilir. Örneğin, meslektaşınız, müşteri veya sponsorunuz proje belgelerini imzalayabilir. Ancak bu kişi PMP başvurusunda adını yazdığınız kişi olmalıdır.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Orijinal belgelerin fotokopileri yeterlidir.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Tüm belgelerin normal postayla veya kargo servisi ile aşağıdaki adrese gönderilmesi gerekmektedir:

Category: Sertifikasyon
 • PMI genellikle eğitim, öğretim ve proje tecrübesi belgelerinizin basılı kopyalarını istemektedir.
 • Adayın posta yoluyla istenen belgeleri göndermesi ve PMI’nın cevabını beklemesi gerekmektedir.
 • Belgelerinizi aldıktan sonra, PMI bunları inceleyecektir. PMI memnun kalırsa, aday, denetimin başarıyla tamamlandığına dair bir başka e-posta alacaktır.
 • PMI, denetimin başarıyla tamamlanmasının ardından uygunluk kodu(eligibility code) ve sınav planlama talimatları gönderecektir. Aday daha sonra sınav programına devam edebilir.
 • Ancak, PMI belgelerden memnun değilse, aday daha fazla bilgi isteyen başka bir e-posta alacaktır (veya destekleyici belgeler).

 

 • Bazı nadir durumlarda, aday denetimde başarısız olabilir.

 

Category: Sertifikasyon

PMI, sınav ücretini yatırdıktan hemen sonra bir e-posta gönderecektir. E-posta başvurunuzun denetim altında olduğunu size bildirir. E-posta ayrıca sürecin kendisi ile ilgili ayrıntılar sağlar ve süreç ile ilgili önerilerde bulunur.

Category: Sertifikasyon

Hayır. PMI denetiminden korkmamalısınız. Bu, adaylığınızı hiçbir şekilde etkilemez.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Herhangi bir şekilde sertifika sınavınızı etkilemez.

Category: Sertifikasyon

Hayır. PMI denetimi tamamen rasgele bir süreçtir.

Category: Sertifikasyon

Yine doğrulanmış bir bilgi yoktur. PMI herhangi bir rakam yayınlamamıştır. Ancak, gerekli bilgileri göndermeniz durumunda, başvurunuz reddedilmeyecektir. PMI rastgele bir başvuruyu reddetmez.

Category: Sertifikasyon

Kaç başvuru sahibinin denetlendiği bilinmiyor. PMI, belirli bir başvuru yüzdesini denetlemekle birlikte herhangi bir rakam yayınlamamıştır. Bazı web siteleri, başvuruların %8-10’unun denetlendiğini öngörmektedir. Bununla birlikte, bu doğrulanmış bir bilgi değildir.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Milliyet, ırk, inanç, cinsiyet ve benzeri diğer şeyler PMI denetimi için kriter değildir. PMI denetimi için seçim tamamen rastgeledir.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Sınav tarihleri başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile aday tarafından belirlenmektedir. Aday bireysel olarak, sınav yerinin uygunluk durumuna göre dilediği tarihte sınava girebilmektedir.

İzmir’de bir test merkezi mevcuttur. Yine başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile test merkezini seçebilmekte ve test merkezinin uygunluk durumuna göre sınav tarihini belirleyebilmektesiniz.

Category: Sertifikasyon

Evet. Belirttiğiniz şekilde üniversitede aldığınız dersi ön şart olarak girebilirsiniz. Belgelenmesi istenir ise transcript ile belgeleyebilirsiniz.

Category: Sertifikasyon

Evet, alabilirsiniz. PMI Türkiye olarak önerebileceğimiz online eğitim verem bir kuruluş yok maalesef. Eğitimi bir REP’ten almanız, aldığınız eğitimin PMI Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzuna (PMBOK Kılavuzu) uygun olmasını garanti altına alacaktır.

Online eğitimi alacağınız kurumun PMBOK Kılavuzu uygunluğunu ve eğitim sertifikası verip vermediğini sorgulayınız. Denetim (Audit) sürecine kalırsanız eğitim sertifikası talep edilecektir.

Category: Sertifikasyon

PMP Sınavı İngilizce yapılmaktadır, ancak Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Aynı sınav ekranında üstte sorunun İngilizcesi, altta ise sorunun Türkçesi yer almaktadır.

Category: Sertifikasyon

PMI’ın web sitesinden aşağıdaki bağlantıyı kullanarak PMP sertifikası başvuru sayfasına ulaşabilir ve bu sayfadaki “Apply Now” butonuna tıklayıp ilgili yönergeleri takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz:

https://www.pmi.org/certifications/types/project-management-pmp

Category: Sertifikasyon

PMP sınavının ön şartı; 4 yıllık üniversite mezunları için Son 8 yılda en az 3 yıl (4500 saat) proje liderliği ya da yönetimi tecrübesi ve 35 saatlik proje yönetimi eğitimi almaktır.
Şirket içerisindeki aldığınız proje yönetimi ile ilgili eğitimleri ve üniversitede aldığınız proje yönetimi ile ilgili dersleri eğitim ön şartı olarak girebilirsiniz. PMP sertifikası için gerekli olan ön şart eğitimin REP’ten alınma zorunluğu yoktur. PMI, sınavı almak için önkoşul olan 35 saatlik Proje Yönetimi Eğitimini nereden alırsanız alın, kabul edecektir. Ancak aşağıda açıklanan Audit sürecine kalırsanız içeriği talep edilecektir.
PMI, sınav için başvuran adaylar arasından rastgele seçim yaparak kişinin girmiş olduğu tecrübe ve eğitimleri belgelendirmesini talep etmektedir (Audit süreci). Bu sürece kalırsanız iş yerinde aldığınız bu eğitimin İngilizce tanımını ve içeriğini (saati, kapsadığı konular, kim tarafından verilmiş, vb.) şirket antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak alıp belgelendirme yapabilirsiniz. Yine girmiş olduğunuz tecrübeleri de, çalışmış olduğunuz yerlerden imzalı bir antetli belge alarak belgelendirebilirsiniz. İçerik PMI tarafından kabul görmez ise yeniden almanız gerekebilir. Üniversitede aldığınız dersi eğitim ön şartı olarak girdiyseniz üniversiteden İngilizce transcript alarak belgelendirme yapabilirsiniz.
PMI, kişilerin beyan etmiş olduğu tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eden bir kuruluştur. Sürece başvururken kabul ettiğiniz etik kuralların işletilmesi konusunda son derece hassastır. Audit sürecine kalırsanız, başvururken girmiş olduğunuz tecrübeler ve eğitimden belgelendiremeyecekleriniz varsa bunları girmeyiniz.
Bu sürece kalmazsanız tecrübe ve eğitiminiz kabul edilmiş sayılacak ve sınav süreciniz başlayacaktır.
Sınav tarihleri başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile aday tarafından belirlenmektedir. Aday bireysel olarak, sınav yerinin uygunluk durumuna göre dilediği tarihte sınava girebilmektedir.
Sınav ücreti PMI üyesi olmayanlar için 555 USD, üyesi olanlar için 405 USD dir.
PMI üyeliği ücreti yıllık 129$, ilk defa üye oluyorsanız bir defaya mahsus 10$ initiation fee ve PMI TR Chapter yıllık üyelik bedeli 25$’dır.
PMI Türkiye olarak biz eğitim vermiyoruz. Aşağıda Türkiye’de PMI’a kayıtlı proje yönetimi eğitimi veren REP (Registered Education Provider) kuruluşlarının listesi yer almaktadır.
Bu kuruluşların çoğu İstanbul merkezlidir, ancak eğitimi kurum içerisinde alacaksanız pek çoğu ofisinizde eğitim yapabilir durumdadırlar.
Bu yüzden arayarak içerik ve yer konusunu görüşebilir, kurumunuza en uygun olanı ile anlaşabilirsiniz.
Eğitimi bir REP’ten almanız, aldığınız eğitimin PMI Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzuna (PMBOK Kılavuzu) uygun olmasını garanti altına alacaktır.
Önemli nokta eğitimi PMP SINAVINA HAZIRLIK EĞİTİMİ olarak alırsanız, hem sınava hazırlık yapmış, hem de 35 saatlik ön şartı karşılamış olursunuz.
PMI TR’ye destek veren Türkiye’deki PMI’a Kayıtlı Eğitim Kuruluşları
==> İstanbul Institute (http://www.istanbulinstitute.com/)
==> İZGE Yazılım Eğitim Danışmanlık (http://www.izge.com.tr/izge/)
Türkiye’deki PMI’a Kayıtlı Diğer Eğitim Kuruluşları
==> https://ccrs.pmi.org/search/providers

Categories: Eğitim, Sertifikasyon

Sertifikasyon (37)

PMI, talebinizi inceleyecek ve yapmış olduğunuz gönüllülük çalışması karşılığında alabileceğiniz PDU sayısı hususunda sizi bilgilendirecektir. PMI beyan esaslı çalışan bir kurum olmakla birlikte PDU taleplerini büyük bir titizlikle incelemekte ve suistimale yer vermemek adına gönüllülük çalışmanızdan kazanabileceğiniz PDU sayısını sınırlandırabilmektedir.

Genel anlamda, 3 yıllık bir dönemde, PMI’ın yeni Continuing Certification Requirements (CCR) programına göre Gönüllü faaliyetlerinden kazanılabilecek azami PDU sayısı 25 olarak belirlenmiştir.

Yaptığınız gönüllü çalışmalar karşılığında PDU’larınızı kendiniz beyan edip PMI Global’e başvurabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol çok kolay:

PMI Üyelik hesabınızda – Report PDUs – Volunteer altındaki Volunteer Information formunu doldurup PDU talebinizi PMI’a iletebilirsiniz.

Evet. Yaptığınız gönüllü çalışmalar karşılığında PDU kazanabilirsiniz.

Hayır. Denetim altındaki süre 1 yıllık sınırlamaya dahil değildir. Bu işlem 4 hafta sürecek ise, o zaman size zamanlama ve sınava girmek için ek 4 hafta süre verilecektir.

Category: Sertifikasyon

1 yıl sonra.

Category: Sertifikasyon

Yine başvurunuzun PMI Denetimini geçemediği kabul edilecektir.

Category: Sertifikasyon

Başvurunuzun PMI Denetimini geçemediği kabul edilecektir.

Category: Sertifikasyon

İstenen tüm belgeler 90 gün içinde PMI’ye ulaşmalıdır.

Category: Sertifikasyon

İşlemin tamamlanması 10-15 iş günü arasında sürmektedir. İstenen belgeler derhal gönderilmelidir. PMI belgeleri genellikle varışlarından itibaren bir hafta içinde işleme koyar.

Category: Sertifikasyon

Tüm başvurular layıkıyla incelenir. Başvurunuzda yeterli açıklamaları yapmışsanız, belgeleriniz eksiksizse ve başvurunuzda verilen bilgilere uyuyorsa endişelenmenize gerek yoktur.

Category: Sertifikasyon

PMI denetim işlem ücreti olarak 100 USD kesinti uygular, sertifika sınavı için yatırmış olduğunuz ücretin geri kalanı geri ödenir. Sınav için tekrar başvurmanız gerekecektir.

Category: Sertifikasyon

PMI, eğitimin alındığına dair eğitim veren kişi, İK departmanı veya şirket antetli kağıda yazılmış ve imzalanmış bir tamamlama mektubunu kabul edecektir.

Category: Sertifikasyon

Orijinalin fotokopisi ve adayın, belgenin genel bir çevirisini özetleyen bir mektubu belgelerin arasına eklemesi gerekmektedir.

Category: Sertifikasyon

Proje hakkında samimi bilgiye sahip olan herkes, proje belgelerini imzalayabilir. Örneğin, meslektaşınız, müşteri veya sponsorunuz proje belgelerini imzalayabilir. Ancak bu kişi PMP başvurusunda adını yazdığınız kişi olmalıdır.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Proje hakkında samimi bilgiye sahip olan herkes, proje belgelerini imzalayabilir.

Category: Sertifikasyon

Proje hakkında samimi bilgiye sahip olan herkes, proje belgelerini imzalayabilir. Örneğin, meslektaşınız, müşteri veya sponsorunuz proje belgelerini imzalayabilir. Ancak bu kişi PMP başvurusunda adını yazdığınız kişi olmalıdır.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Orijinal belgelerin fotokopileri yeterlidir.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Tüm belgelerin normal postayla veya kargo servisi ile aşağıdaki adrese gönderilmesi gerekmektedir:

Category: Sertifikasyon
 • PMI genellikle eğitim, öğretim ve proje tecrübesi belgelerinizin basılı kopyalarını istemektedir.
 • Adayın posta yoluyla istenen belgeleri göndermesi ve PMI’nın cevabını beklemesi gerekmektedir.
 • Belgelerinizi aldıktan sonra, PMI bunları inceleyecektir. PMI memnun kalırsa, aday, denetimin başarıyla tamamlandığına dair bir başka e-posta alacaktır.
 • PMI, denetimin başarıyla tamamlanmasının ardından uygunluk kodu(eligibility code) ve sınav planlama talimatları gönderecektir. Aday daha sonra sınav programına devam edebilir.
 • Ancak, PMI belgelerden memnun değilse, aday daha fazla bilgi isteyen başka bir e-posta alacaktır (veya destekleyici belgeler).

 

 • Bazı nadir durumlarda, aday denetimde başarısız olabilir.

 

Category: Sertifikasyon

PMI, sınav ücretini yatırdıktan hemen sonra bir e-posta gönderecektir. E-posta başvurunuzun denetim altında olduğunu size bildirir. E-posta ayrıca sürecin kendisi ile ilgili ayrıntılar sağlar ve süreç ile ilgili önerilerde bulunur.

Category: Sertifikasyon

Hayır. PMI denetiminden korkmamalısınız. Bu, adaylığınızı hiçbir şekilde etkilemez.

Category: Sertifikasyon

Hayır. Herhangi bir şekilde sertifika sınavınızı etkilemez.

Category: Sertifikasyon

Hayır. PMI denetimi tamamen rasgele bir süreçtir.

Category: Sertifikasyon

Yine doğrulanmış bir bilgi yoktur. PMI herhangi bir rakam yayınlamamıştır. Ancak, gerekli bilgileri göndermeniz durumunda, başvurunuz reddedilmeyecektir. PMI rastgele bir başvuruyu reddetmez.

Category: Sertifikasyon

Kaç başvuru sahibinin denetlendiği bilinmiyor. PMI, belirli bir başvuru yüzdesini denetlemekle birlikte herhangi bir rakam yayınlamamıştır. Bazı web siteleri, başvuruların %8-10’unun denetlendiğini öngörmektedir. Bununla birlikte, bu doğrulanmış bir bilgi değildir.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Milliyet, ırk, inanç, cinsiyet ve benzeri diğer şeyler PMI denetimi için kriter değildir. PMI denetimi için seçim tamamen rastgeledir.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Evet.

Category: Sertifikasyon

Sınav tarihleri başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile aday tarafından belirlenmektedir. Aday bireysel olarak, sınav yerinin uygunluk durumuna göre dilediği tarihte sınava girebilmektedir.

İzmir’de bir test merkezi mevcuttur. Yine başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile test merkezini seçebilmekte ve test merkezinin uygunluk durumuna göre sınav tarihini belirleyebilmektesiniz.

Category: Sertifikasyon

Evet. Belirttiğiniz şekilde üniversitede aldığınız dersi ön şart olarak girebilirsiniz. Belgelenmesi istenir ise transcript ile belgeleyebilirsiniz.

Category: Sertifikasyon

Evet, alabilirsiniz. PMI Türkiye olarak önerebileceğimiz online eğitim verem bir kuruluş yok maalesef. Eğitimi bir REP’ten almanız, aldığınız eğitimin PMI Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzuna (PMBOK Kılavuzu) uygun olmasını garanti altına alacaktır.

Online eğitimi alacağınız kurumun PMBOK Kılavuzu uygunluğunu ve eğitim sertifikası verip vermediğini sorgulayınız. Denetim (Audit) sürecine kalırsanız eğitim sertifikası talep edilecektir.

Category: Sertifikasyon

PMP Sınavı İngilizce yapılmaktadır, ancak Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Aynı sınav ekranında üstte sorunun İngilizcesi, altta ise sorunun Türkçesi yer almaktadır.

Category: Sertifikasyon

PMI’ın web sitesinden aşağıdaki bağlantıyı kullanarak PMP sertifikası başvuru sayfasına ulaşabilir ve bu sayfadaki “Apply Now” butonuna tıklayıp ilgili yönergeleri takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz:

https://www.pmi.org/certifications/types/project-management-pmp

Category: Sertifikasyon

PMP sınavının ön şartı; 4 yıllık üniversite mezunları için Son 8 yılda en az 3 yıl (4500 saat) proje liderliği ya da yönetimi tecrübesi ve 35 saatlik proje yönetimi eğitimi almaktır.
Şirket içerisindeki aldığınız proje yönetimi ile ilgili eğitimleri ve üniversitede aldığınız proje yönetimi ile ilgili dersleri eğitim ön şartı olarak girebilirsiniz. PMP sertifikası için gerekli olan ön şart eğitimin REP’ten alınma zorunluğu yoktur. PMI, sınavı almak için önkoşul olan 35 saatlik Proje Yönetimi Eğitimini nereden alırsanız alın, kabul edecektir. Ancak aşağıda açıklanan Audit sürecine kalırsanız içeriği talep edilecektir.
PMI, sınav için başvuran adaylar arasından rastgele seçim yaparak kişinin girmiş olduğu tecrübe ve eğitimleri belgelendirmesini talep etmektedir (Audit süreci). Bu sürece kalırsanız iş yerinde aldığınız bu eğitimin İngilizce tanımını ve içeriğini (saati, kapsadığı konular, kim tarafından verilmiş, vb.) şirket antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak alıp belgelendirme yapabilirsiniz. Yine girmiş olduğunuz tecrübeleri de, çalışmış olduğunuz yerlerden imzalı bir antetli belge alarak belgelendirebilirsiniz. İçerik PMI tarafından kabul görmez ise yeniden almanız gerekebilir. Üniversitede aldığınız dersi eğitim ön şartı olarak girdiyseniz üniversiteden İngilizce transcript alarak belgelendirme yapabilirsiniz.
PMI, kişilerin beyan etmiş olduğu tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eden bir kuruluştur. Sürece başvururken kabul ettiğiniz etik kuralların işletilmesi konusunda son derece hassastır. Audit sürecine kalırsanız, başvururken girmiş olduğunuz tecrübeler ve eğitimden belgelendiremeyecekleriniz varsa bunları girmeyiniz.
Bu sürece kalmazsanız tecrübe ve eğitiminiz kabul edilmiş sayılacak ve sınav süreciniz başlayacaktır.
Sınav tarihleri başvuru kabulü sonrası gelen mailde yapılan yönlendirmeler ile aday tarafından belirlenmektedir. Aday bireysel olarak, sınav yerinin uygunluk durumuna göre dilediği tarihte sınava girebilmektedir.
Sınav ücreti PMI üyesi olmayanlar için 555 USD, üyesi olanlar için 405 USD dir.
PMI üyeliği ücreti yıllık 129$, ilk defa üye oluyorsanız bir defaya mahsus 10$ initiation fee ve PMI TR Chapter yıllık üyelik bedeli 25$’dır.
PMI Türkiye olarak biz eğitim vermiyoruz. Aşağıda Türkiye’de PMI’a kayıtlı proje yönetimi eğitimi veren REP (Registered Education Provider) kuruluşlarının listesi yer almaktadır.
Bu kuruluşların çoğu İstanbul merkezlidir, ancak eğitimi kurum içerisinde alacaksanız pek çoğu ofisinizde eğitim yapabilir durumdadırlar.
Bu yüzden arayarak içerik ve yer konusunu görüşebilir, kurumunuza en uygun olanı ile anlaşabilirsiniz.
Eğitimi bir REP’ten almanız, aldığınız eğitimin PMI Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzuna (PMBOK Kılavuzu) uygun olmasını garanti altına alacaktır.
Önemli nokta eğitimi PMP SINAVINA HAZIRLIK EĞİTİMİ olarak alırsanız, hem sınava hazırlık yapmış, hem de 35 saatlik ön şartı karşılamış olursunuz.
PMI TR’ye destek veren Türkiye’deki PMI’a Kayıtlı Eğitim Kuruluşları
==> İstanbul Institute (http://www.istanbulinstitute.com/)
==> İZGE Yazılım Eğitim Danışmanlık (http://www.izge.com.tr/izge/)
Türkiye’deki PMI’a Kayıtlı Diğer Eğitim Kuruluşları
==> https://ccrs.pmi.org/search/providers

Categories: Eğitim, Sertifikasyon

Sponsorluk (1)

Çeşitli sponsorluk paketlerimiz bulunmaktadır. info@pmi.org.tr adresine şirketinizi tanıtan bir e-posta göndererek sponsorluk paketlerimiz hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Category: Sponsorluk

Üyelik (11)

Bu programla taraflar arası karşılıklı kazanımlar açısından izlenen temel yaklaşımlar şöyle sıralanabilir:

 • Farkındalık: Kurumsal üyelik modeli ile amaçlanan önemli faydalardan biri, ülkemizde proje yönetiminin önemini vurgulamak, organizasyonların ve ülkemizin kısıtlı kaynaklarının etkin kullanımına olumlu etkisine yönelik farkındalığı arttırmaktır. PMI Türkiye bu amaçla, Kurumsal Üyeleri ile yakın işbirliği içinde çalışmalarını yürütür.
 • Görünürlük: PMI Türkiye tarafından yayınlanan Proje Yönetim Dünyası dergisi, web sitesi ve etkinliklere ait görsel medya gibi çeşitli platformlarda Kurumsal üyelerimiz vurgulanır.
 • Eğitim: PMI Türkiye tarafından, talep edilmesi halinde üye kuruma eğitimler verilir. PMI Türkiye çalışmalarının tanıtıldığı ve PMBOK içeriğinin açıklandığı bu eğitimler, kurumsal üyelik kapsamında ücretsiz olarak sağlanır.
 • Mentorluk: PMI Türkiye yıllık planlaması doğrultusunda üye kuruma mentorluk hizmeti sağlanır. Bu hizmet kapsamında üye kurumda proje yönetimi çalışmalarının yürütülmesi, proje yönetim ofisi kurulumu ve PMI sertifikasyonuna hazırlık çalışmalarında, PMI Türkiye tarafından mentorluk desteği sağlanmaktadır.
 • PMI Meslek Ödülleri: PMI Professional Awards, PMI tarafından her yıl, proje yönetimi mesleğine yapılan katkıları onurlandırmak üzere verilen ödüllerdir. Ödüller; projeler, ürünler, akademik yayınlar ve benzer mesleki çalışmalar için kişiler ve kurumlar özelinde verilir. PMI Türkiye tarafından kurumsal üyeler için, talep edilmesi durumunda bu ödüllere başvuru sürecinde destek sağlanır.
 • Esneklik: Her kurumun proje yönetimi kapsamında farklı ihtiyaç ve beklentilerine PMI Türkiye elindeki küresel imkanlarla destek olmaktadır. Dünyadaki hemen hemen her ülkeye ulaşabilen proje yönetimi ağı ile özellikle küresel ölçekte çalışan kurumlarımıza değer katabilecek imkanlar sunabilmektedir.

Bu program ile amacımız kurumlarımızın çalışanlarının PMI ve PMI Türkiye Chapter üyeliklerini desteklemesini sağlamak ve üyeliğin getireceği avantaj ve sağlayacağı değerler ile çalışanların yetkinliklerinin artması; kurumların da daha yetkin çalışanların katacağı değerlerle daha başarılı projelere imza atmalarını sağlamaktır.

En az on çalışanı için PMI ve PMI Türkiye Chapter üyelik ücretini karşılayan Kurumlar, talep etmeleri halinde PMI Türkiye Chapter kurumsal üyesi olarak Chapter tarafından sağlanan desteklere erişebilirler.

Kurumsal üyemiz olmak veya daha ayrıntılı bilgi almak üzere, aşağıdaki iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz:

Telefon: 0 (212) 281 37 52

E-posta: membership@pmi.org.tr

Web: http://www.pmi.org.tr/

Kurumsal üyelik, PMI Türkiye Chapter bünyesinde 2016 yılı itibariyle başlatılmış olan bir programdır. Program, Chapter ile kurumlar arasındaki işbirliği çalışmaları kapsamında, karşılıklı faydaların arttırılması ve işbirliğinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla işletime alınmıştır.

Evet. Bir şirket veya krurumdan en az 15 kişinin PMI’a ve PMI’ın bir Chapter’ına üye olması koşuluyla Grup Üyeliği avantajlarından yararlanılabilir.

Bu konuda detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir

https://www.pmi.org/membership/types/group-billing

ve groupbilling@pmi.org mail adresinden bilgi alabilirsiniz. Grup üyeliklerinde sadece fiyat avantajı sağlamakla kalmaz aynı zamanda üyelikle ilgili üyelik başvurusu ile ilgili dokümantasyon işlemlerinizi de en aza indirgemiş olursunuz.

Category: Üyelik

PMI‘ın öğrenci üyeliği tanımında “Full-time student” yani “Tam zamanlı öğrenci” ibaresi yer almaktadır. Yüksek lisans öğrencisi iseniz PMI’ın tam zamanlı öğrenci tanımının sizin için uygun olduğu söylenemez. Yüksek lisansın yanısıra bir işte de çalışıyorsanız, öğrenci üyelik yerine sizin için uygun olan model bireysel üyelik olacaktır.

PMI, kişilerin beyan etmiş olduğu tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eden bir kuruluştur. Sürece başvururken kabul ettiğiniz etik kuralların işletilmesi konusunda son derece hassastır.

PMI Audit sürecine kalırsanız ya da bir şikayet durumunda belgeniz geçersiz sayılır ise başvurunuz kabul edilmeyebilir. PMI doğru bilgi beyan etmediğinizi düşünür ise de ilişiğinizi kesip başvurularınızı kabul etmeyebilir.

 

Category: Üyelik

Evet.

Category: Üyelik

PMI TR, Türkiye’de proje yönetimi mesleğinin gelişimine katkıda bulunmak ve bu çalışmaları üyelerinin desteği ve katılımıyla daha ileriye götürmeyi hedeflemektedir.

Chapter üyeleri, PMI Üyeliği avantajları yanında burda verilenlerle sınırlı olmamakla beraber temelde aşağıdaki faydaları sağlayacaktır.

 • Kariyer, Bilgi, Yeni Bağlantılar: PMI TR üyesi olarak karşılıklı öğrenme fırsatlarını keşfederek, profesyonel sahada becerilerinizi, bilginizi ve mesleğinizi geliştirme imkânı bulacak, işbirliği fırsatlarını arttırabileceksiniz. Chapter aktivitelerinde yeni bağlantılar ve arkadaşlıklar kurabileceksiniz,
 • PDU Kazanma: Sektörden, PMI TR Chapter çalışmalarından ve aylık olarak düzenlenen farklı temalardaki etkinliklerden haberdar olabilecek, proje yöneticisi olarak etkinliğinizi arttırabilecek ve PDU kazanabileceksiniz,
 • Gönüllü faaliyetlerinde bulunmak: PMI TR, faaliyetlerini sadece üyelerine sağladığı gönüllülük fırsatları ile yürütmektedir,
 • Yönetim Kurulu Seçimlerinde oy kullanın: İki yılda bir yapılan yönetim kurulu seçimlerinde oy kullanabilecek ve aday olabileceksiniz,
 • Özel üye indirimlerinden faydalanın: Seminer, Çalışma Grupları ve Mesleki Gelişim Aktivitelerine indirimli fırsatlarla katılabileceksiniz,
 • PMI R.E.P. (Registered Education Provider) tarafından verilen eğitimlerden indirimli faydalanın.

 

Category: Üyelik

PMI üyeliğinin proje yönetim profesyonellerine sağladığı avantajlar şunlardır:

 1. Geniş bir bilgi dağarcığı (Knowledge): PMI üyeleri;
 • PMI’ın PMBOK gibi tüm standartlarına, el kitaplarına, vb. dokümanlara dijital olarak ücretsiz sahip olabilmektedir,
 • ProjectManagement.com üzerinden özelleştirebilir şablonlara ve araçlara ulaşabilirler,
 • Ücretsiz webinar’lere erişebilirler,
 • PMI’ın süreli yayınlarına (PM Network, PMI Today, Project Management Journal) ulaşabilirler.

2.  Kariyer ve profesyonel gelişim olanakları: PMI üyeleri;

 

 • PMI’ın kariyer sitesi üzerinden http://careerhq.pmi.org/ kariyer olanaklarından faydalanabilirler,
 • PMI’ın dünyanın bir çok ülkesinde ve şehrinde düzenlediği etkinliklere üyelere özel indirimlerle katılabilirler,
 • PMI web sitesinden Online Derslere ve SeminarsWorld altındaki semirnerlere üyelere özel avantajlı fiyatlarla katılabilirler,
 • ProjectManagement.com üzerinden ve ücretsiz webinerleri seyrederek ücretsiz bir şekilde PDU kazanma avantajlarına sahiptirler.

3. PMI Üyeleri Global Topluluğun bir parçasıdırlar.

4. PMI Store’da satılan tüm kitaplara ve ürünlere üyelere özel indirimlerle sahip olabilirler,

5. Online eğitimlerden, PMI sertifikasyon sınavlarından indirimli yararlanabilirler.

 

Üyelik avantajları ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.pmi.org/membership/benefits

Category: Üyelik

PMI Türkiye üyeliği için önce PMI Global üyesi olmanız gerekmektedir. PMI üyeliğini takiben PMI Türkiye üyesi olabiliyorsunuz. PMI TR üyeliğinin yıllık ücreti Bireysel üyeler için 25$, Öğrenci üyeler için ise 10$’dır.

https://www.pmi.org/membership/chapters/europe-middle-east-africa/turkey/turkey-chapter.

bağlantısı altındaki “Join Chapter” butonunu tıkalyıp yönergeleri takip ederek PMI TR üyesi olabilirsiniz. Ayrıca, mevcut PMI üyeliğiniz varsa “PMI Store”dan PMI TR üyeliği satın alabilirsiniz:

http://marketplace.pmi.org/Pages/ProductDetail.aspx?GMProduct=00100110700

Category: Üyelik

PMI Global üyelik seçenekleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:


https://www.pmi.org/membership/types


Temelde 3 tip PMI Global üyeliği mevcuttur. Bireysel üyelik, öğrenci üyeliği ve emekli üyelik.

 • Bireysel Üyelik: İlk üyelik bedeli 129$ + 10$ (başvuru ücreti). 10$’lık başvuru ücreti bir kereye mahsus alınmaktadır. Takip eden yıllar için üyelik yenileme bedeli 129$’dır.
 • Öğrenci Üyeliği: Tam zamanlı öğrenciler için tasarlanmış bir üyelik modelidir. İlk üyelik bedeli 32$’dır. Takip eden yıllarda üyelik yenileme ücreti yine 32$’dır.
 • Emekli Üyeliği: Son 5 yılda aktif olarak PMI üyeliğiniz devam ettiyse ve aktif çalışma hayatından emekli olduysanız, artık PMI üyeliğinizi Emekli üyeliğe çevirebilirsiniz. Emekli üyeler için üyelik yenileme ücreti yıllık 65$’dır.

 


Bunun dışında PMI’ın kurumlar, şirketler ve üniversiteler için Grup Üyelik planları mevcuttur. Grup üyelikleri 15 kişi ve üzeri için geçerli olmaktadır .Grup planları için aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz:

https://www.pmi.org/membership/types/group-billing

Ayrıca, kütüphaneler ve benzeri enstitüler PMI’ın periyodik yayınlarına üye, yani abone olabilmektedirler. PMI’ın periyodik yayınları PM Network, PMI Today, ve Project Management Journal’dur. Periyodik yayın aboneliği ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.pmi.org/membership/types/library-subscription

Category: Üyelik

Yayınlar (4)

Dergimize abone olma isteğinizi, kişisel bilgilerinizi, adres ve telefonunuzu, çalıştığınız kurum ve kurumdaki rolünüzü belirterek info@pmi.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Category: Dergi

Dergimizin reklam fiyatlarını ve dergide reklamınızın ücretsiz yayınlanmasını içine alan sponsorluk paketlerini öğrenmek için info@pmi.org.tr adresine e posta gönderebilirsiniz.

Category: Dergi

Web sitemizde http://www.pmi.org.tr/dergiler/ linkini tıklayarak dergimizin önceki sayılarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Category: Dergi

Dergimiz Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere üç ayda bir yayınlanır. Dergimizin pdf kopyasını http://www.pmi.org.tr/dergiler/ linkini tıklayarak web sitemizden ücretsiz olarak indirebilir, aylık etkinliklerimizde ve zirvelerimizde basılı kopyasını ücretsiz alabilirsiniz.

Category: Dergi

Load More