Mentorluk (16)

PMI Türkiye gönüllü ekibi tarafından sağlanan bir destek programıdır. Amacı proje yönetimi konusunda mentorluk desteğine ihtiyaç duyan kişilere deneyimli gönüllüler tarafından ihtiyaçları doğrultusunda destek verilerek daha ileri bir seviyeye ulaşmalarını sağlamaktır.

Category: Mentorluk

Mentor olabilmek için öncelikle PMI Türkiye üyesi ve aktif PMI sertifikası (CAPM hariç) sahibi olma şartı aranmaktadır. Ayrıca mentorun genel iş deneyiminin yanı sıra mutlaka mentorluk vereceği ilgili alanda en az 5 yıl iş deneyimi olması gerekmektedir. Bu işi gönüllü yapması, belirli bir zamanını düzenli olarak bu konuya adaması gibi özellikler de ayrıca aranmaktadır.

Sertifikası aktif olmayanlar ve hiç sertifikaya sahip olmayanlar programa mentor olarak dâhil olamayacaktır.

Category: Mentorluk

Ağırlıklı olarak proje yönetimi ile ilgili konularda desteğe ihtiyacı olan hemen herkes mentorluk desteği almak için bu programa başvurabilir.

Category: Mentorluk

Üniversite öğrencileri için mentorluk desteği ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Öğrenci olmayanlar için sadece PMI TR üyesi olma şartı dışında ek bir ücret söz konusu olmamaktadır.

Category: Mentorluk

Normal bir destek süreci ortalama 6-8 ay civarında sürmektedir. Ancak ihtiyaca bağlı olarak gerçek süre, eşleşmeler sonrasında mentor ve menti arasında kesinleştirilmektedir.

Category: Mentorluk

PMI TR mentorluk programı temel olarak PMI, PMI Türkiye, Proje Yönetimi, PMI sertifikaları, üyelere değer katmak, üyelerin kariyer yolculuklarında destek olmak ve benzeri konular çevresine odaklanmıştır.

Mentorluk sürecinde mentinin farklı özel beklentileri olabilir. Ancak PMI, PMI Türkiye, Proje Yönetimi veya yeni iş fikri ile alakalı olmayan konular PMI TR mentorluk programında ele alınmayacaktır. Yine de tüm konular hassasiyetle ele alınıp mümkün olduğunca destek verilmeye çalışılacaktır.

Category: Mentorluk

Mentorluk kavramı genel olarak asıl sorumluluğun mentilerde olması üzerine kurulu bir çalışmadır. Mentorlar sadece uzmanlıklarını paylaşmakla ve kapsamı PMI TR kapsamı çerçevesinde tutmakla sorumludur. PMI TR ise sürecin genel denetimini yapmaktan sorumludur. Asıl iş mentilerin bu sürece kendini adamasına, ödevlerini zamanında yerine getirmesine ve kendi adına doğru seçimleri yapmasına bağlıdır.

PMI TR veya mentorlar mentilerin seçimlerinden veya aldıkları kararlardan sorumlu değildir.

Gerçekleştirilen etik dışı davranışlardan ise bu davranışı gerçekleştiren mentor veya menti şahsen sorumludur. Böyle bir durumun tespiti durumunda PMI TR her zaman ilgili süreci sonlandırma hakkını elinde tutar.

Category: Mentorluk

Programa özel etik ve gizlilik kuralları olmakla birlikte PMI ve EMCC tarafından belirlenmiş bazı kural ve standartlar da geçerlidir. Programa dâhil olan tüm taraflar bu kurallara uymakla yükümlüdür.

PMI Etik Kodlarını buradan görebilirsiniz.

EMCC Etik Kodlarını buradan görebilirsiniz.

Category: Mentorluk

Başvurunuzu aşağıdaki formu doldurarak yapabilirsiniz.

Mentor Aday Başvuru Formu

Sonrasında değerlendirme yapılıp geri dönüş gerçekleştirilecektir. Özellikleriniz program koşullarına uygun olduğu takdirde en kısa sürede çalışmalara dâhil olabilirsiniz.

Category: Mentorluk

Başvurunuzu aşağıdaki formu doldurarak yapabilirsiniz.

Menti Aday Başvuru Formu

Başvurunuz incelenip en kısa sürede size uygun bir mentor ile eşleşmeniz için geri dönüş yapılacaktır.

Category: Mentorluk

Başvurunuzu talebinizin detaylarını açıklayacak şekilde mentorship@pmi.org.tr adresine yazılı olarak yapabilirsiniz.

Category: Mentorluk

Program öncelikli olarak İstanbul’da gerçekleştirilecek olsa da, PMI TR’nin bulunduğu diğer iller olan Ankara ve İzmir’de de aktif çalışmalar olacaktır.

Ayrıca sadece yüzyüze değil çevrimiçi görüşmeler de olabileceğinden çevrimiçi uygulamalarla da (Skype, Hangout, Whatsapp, Facetime, vb.) görüşmeler yapılabilir. Bu sayede sadece İstanbul, Ankara ve İzmir ile sınırlı kalmayıp Türkiye’nin her yerine uzaktan da olsa ulaşma imkânımız olacaktır.

Mentiler kendi imkânlarıyla ve mentorlarıyla zaman planını yaparak mentorun bulunduğu ile gelirse veya farklı illere özel planlanabilecek mentorluk ziyaretlerine kendilerini ayarlarlarsa yüzyüze görüşme fırsatı da olacaktır.

Category: Mentorluk

Mentorlar ve mentiler ele alınacak konulara, bulundukları konuma ve zaman planına göre eşleştirilecektir.

Category: Mentorluk

Mentorlar normalde mentilerine destek vermekte olsalar da, zaman zaman mentorların da desteğe ihtiyacı olur. Mentorlara destek veren, programın bütününü koordine eden, süreci PMI TR beklentilerine uygun halde tutan kişiler Mentor Danışmanı adıyla, bir üst seviyede programda yer almaktadır. Bir anlamda mentorların mentoru olarak da ifade edilebilir.

Category: Mentorluk

Sponsorluk desteğinizden
memnuniyet duyarız. Talebinizi aşağıdaki iki mail adresine birlikte
gönderebilirsiniz.

mentorship@pmi.org.tr

sponsorluk@pmi.org.tr

Konuyu resmileştirmek için sponsorluk direktörlüğümüz size en kısa sürede geri dönecektir.

Categories: Mentorluk, Sponsorluk

Gönüllü olarak gerçekleştirilen bu faaliyet mentorlara farklı kişilerle çalışıp deneyim kazanmalarını sağlamanın yanında, sertifika sahibi olmalarından dolayı, mentorluk yaptıkları her 1 saat için 1 PDU olarak da geri dönüş sağalamaktadır.

Category: Mentorluk

Load More