Dilek Doğan, lisans derecesini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak almış, yüksek lisansını Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilgi Sistemleri (MIS) programında tamamlamıştır. Kariyeri boyunca ağırlıklı olarak Bilgi Teknolojileri alanında çalışmış olan Doğan, perakende, lojistik ve üretim sektörleri ağırlıkta olmak üzere çeşitli sektörlerde ERP ve yazılım projeleri yönetmiş, yurtiçi ve yurtdışı firmalarda Yazılım Mühendisi, Yazılım Müdürü, Bilgi Teknolojileri Direktörü gibi görevlerde bulunmuştur.
Yaklaşık 4 yıldır proje yönetimi, süreç yönetimi, ERP, iş analizi, optimizasyon ve kapasite verimlilik vb. konularda çeşitli sektörlerdeki firmalara koçluk/mentorluk/eğitim danışmanlığı vermeye başlamıştır.
Proje Yönetim Profesyoneli (PMP) sertifikasına sahip olan Dilek Doğan, 2015 yılı başından beri PMI Global ve PMI Türkiye Chapter gönüllüsüdür. 2015 yılında Proje Yönetim Zirvesi’nin Proje Program Liderliğini yapmış, daha sonra 11. Uluslararası Proje Yönetim Günü İstanbul Proje Yöneticiğini yürütmüştür. 2016-2017 yıllarında PMI Türkiye Chapter’da Profesyonel Gelişim Direktörü görevinde bulunmuştur. Bunun yanında PMI Türkiye bünyesinde bir çok başka projede gönüllü olarak yer almaktadır. 2018 itibari ile PMI Türkiye’de Operasyonlar ve Programlar’dan sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
Ayrıca başka STK’larda da gönüllü olarak Proje Yönetimi ve Süreç Yönetimi alanlarında danışmanlık yapmaktadır.
Başka kültürleri tanımak, yeni ve değişik tatlar deneyimlemek ve tarihin izlerini kaybetmemiş ve o dokuyu hala koruyan şehirlerde gezmek en zevk aldığı faaliyetlerdir. Bunun dışında dans etmeyi, halkoyunlarını, tiyatro/bale/opera izlemeyi, kitap okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi sever.
Gönüllülük, hayatında önemli bir yapı taşıdır. Çin atasözü; “Gül veren elde daima gül kokusu kalır” der. Bu sebeple, insanların hayatlarına bir şekilde dokunarak farklı bir etki bırakabilmenin, bunun için emek ve çaba göstermenin kendisi için de yaptığı en güzel birikimlerden biri olduğunu düşünür.
Dilek Doğan, şu an Yönetim Danışmanı olarak, firmalara Proje Yönetimi, Süreç Yönetimi, İş Analizi, ERP, Yazılım, konularında koçluk/mentorluk/eğitim danışmanlığı yapmaktadır.