Gamze Karayaz, 1993 senesinde İşletme alanındaki eğitimini tamamlayarak iş hayatına İzmir’de başlamıştır. Bir holdinge bağlı dış ticaret şirketinde planlama ve yönetim alanında yedi yıllık iş tecrübesinin ardından eğitim amaçlı yurtdışına gitmiştir.
Amerika’da Yön Eylem Araştırması ve Sistem Analizi alanında yüksek lisans yapmış; ardından İşletme Mühendisliği ve Sistem Mühendisliği alanında doktora çalışmalarını başarıyla tamamlayarak 2006 senesinde Dr. ünvanını almıştır.
Doktora çalışmaları sırasında ders vermenin yanısıra, değişik alanlarda çalışmış ve çeşitli projelerde -sanal proje takımları, savunma sanayii analizleri, iş proses analizleri, ve sistem mühendisliği- görev almıştır. 2006 senesinde Işık Üniversitesinde çalışmaya başlamıştır. Dünyanın ve ülkemizin en büyük proje yönetim STK’si olan PMI TR Chapter kurucu üyelerindendir ve 2007’den itibaren aktif gönüllülüğe devam etmektedir. 2007-2014 arasında sırasıyla iki dönem başkan yardımcısı ve bir dönem başkan olarak gönüllüğü süresince ülkemizde proje yönetiminin anlaşılması için yurtdışı toplantılarda Chapter’i birçok ülkede temsil etmiş, sunumlar yapmış ve PMBoK 5.versiyon çevirisi, 2013 PMI EMEA İstanbul kongresi gibi birçok projeye imza atmıştır. 2015 yılında PMI Global tarafından seçildiği LIMC (Leadership Institute Master Class) isimli liderlik programına devam etmistir.Liderlik Eğitimini başarıyla tamamlayarak 2016 Kasım ayında mezun olan Dr.Karayaz, eğitim süresince öğrendiklerini aktarma,ve yeni liderler yetiştirme amacıyla tekrar seçimlere girmiş ve 2017 yılı Yönetim Kurulunda Yönetim ve Finanstan sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. PMP sertifikasına sahip olan Dr. Karayaz, halen Işık Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesidir.
Dr. Karayaz, araştırmalarını ve yayınlarını proje yönetimi alanında yapmakta, AB fonlarından destekli uluslarası ortaklı değişik projeler yürütmekte, üniversitede proje yönetimi dersleri vermekte, ve STK’larda gönüllü olmaktadır.