1982 yılında İstanbul’da doğan Rıdvan Akçiçek Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Ardından Beykent Üniversitesi’nde MBA yüksek lisansını tamamlamıştır. Daha önce COBIT ve ITIL sertifikaları da bulunan Rıdvan 2013 yılında PMP sertifikasını alarak PMI ailesine katılmıştır.

10 yılı aşan profesyonel kariyerinde Teknoloji, Üretim, İlaç, Finans, Sağlık gibi farklı sektörlerde Yazılım Mühendisliği, Analistlik, BT Süreç Yöneticiliği, Proje ve Program Yöneticiliği görevlerinde bulunmuştur.  Bu süreçte yurt içi ve yurtdışı birçok projede görev almıştır.

2012 yılında Proje Yöneticisi olarak göreve başladığı Acıbadem Sağlık Grubu’nda PMI standartları doğrultusunda Proje Yönetim Ofisi kurulması çalışmalarını bizzat yürüterek 2014 Ocak ayı itibarıyla kurulan PMO’nun Proje Yönetim Ofisi Müdürü olarak kariyerini devam ettirmektedir.

PMI-TR Chapter bünyesinde 2013’de Mentorluk Programı’na dahil olmuştur.  PM Summit 2014’de finansal süreçlerde gönüllülük faaliyetleri sonrasında, PM Summit 2015 Süreç Yöneticisi, PM Day 2015 Program Yöneticisi ve Üniversite, 2015 yılı boyunca Kurum ve İşletme ilişkilerinden sorumlu Yaygınlaştırma (Outreach) Direktör Yardımcısı olarak görev almaktadır. 2016 yılı itibarıyla PMI TR yeni yönetim yapılanmasında İletişim Direktörü olarak gönüllü çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.