Levent Erkan

Melek Yatırımcı ve Girişimci ama en önemlisi Projeci @ Yatırımcı

Hakkında

Proje Yönetimi ve Bilişim sektörünün önemli isimlerinden olan Levent Erkan, TED Ankara Koleji ve ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Levent Erkan, ABD’de bulunan SIU’da Ekonomi Master eğitimini en iyi ikinci dereceyi alarak tamamladı.

Erkan, 1996-2003 yılları arasında ABD’de New York, North Carolina, Florida ve Missouri gibi eyaletlerde; değişim ve proje yönetimi alanlarında birleşme, satın almalar, entegrasyon, yeni ürün geliştirilmesi, IT ve finans projeleri, yatırımların karar verilmesi ve başlatılması, PMO ve şirketlerin yeniden yapılandırılması üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Yönettiği ve çalıştığı projelerde 2000 kişiye kadar Ekipler ile çalıştı.

2003 yılında New York (Wall Street bölgesi merkezli olarak) Bölgesindeki müşteri ve projelerden sorumlu iken, Türkiye’ye geri dönüp kendi işine kurmaya karar verdi.

2003 yılında Ankara’ya dönen Erkan, DeLeeuw International’ı kurdu ve yönetici ortak olarak göreve başladı. Şirket hızlı bir şekilde büyüdü, kurumsallaştı ve kendi sektöründeki en önde kurumlardan biri haline geldi.

Şirket 2007 yılında Londra Borsa’sında bulunan WYG Group’a satılan şirketin, DeLeeuw International adı altında devam etti. Ayrıca WYG Balkanlar ve Kafkasya Bölge Direktörü olarakta görev yaptı. DeLeuw International’ın adı da 2012 yılında, WYG Türkiye oldu ve Levent Erkan, Ülke başkanı ve WYG Mena Bölge Direktörü oldu.

2012-2016 yılları arasında ise Erkan, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Bölgesel Başkanı olarak görevini yaptı. DeLeeuw ve WYG’nin şirketleri, şehirleri ve bölgeleri geliştirmeye yönelik projelerini yönetti ve yöneten şirketin başında yer aldı. Eğitim, Sağlık, Çevre, Ulaşım, İstihdam, Kobilerin Gelişmesi, Ar-Ge Merkezlerin kurulması, Göç, Bilişim, Tarım gibi birçok sektörde projeler tamamladı. Bu görevinde 30’dan fazla ülkeden ve 3000’den fazla kişiyi farklı zamanlarda istihdam etti. Yeni, sıfırdan kurulan bir şirketten, kendi sektöründeki lider bir şirket yarattı.

2016 yılında; Microsoft Türkiye Kamudan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini kabul etti.  Microsoft Türkiye bünyesinde kamu kurumlarının gücüne güç katacak teknolojik çözümlerin hayata geçmesine liderlik etti, toplumsal faydaya hizmet edecek dijital dönüşüm projelerini yöneten ekiplere liderlik etti. Bunun yanı sıra Microsoft’un sosyal sorumluluk alanındaki projelerindeki, kurum içindeki liderlerden birisi oldu.

2018 yılında, Microsoft’tan ayrılan Levent, Melek yatırımcı ve Girişimci olarak, şirketlerin birleştirilmesi, kurulması ve geliştirilmesinde çalışmaktadır. Odaklandığı alanlarda: Proje Yönetimi, Bilişim ve Sosyal İçerikli alanlardır.

Uluslararası bir İngiliz şirkette en iyi Lider, Türkiye’de Ekonometri dergisince, en iyi proje yöneticisi, yönettiği firma ise en iyi müşteri memnuniyeti gibi ödülleri olan Erkan. 14 yıldan fazladır Proje Yönetimi (PMP) sertifikasına sahip. 3 kere maraton (New York, İstanbul ve Stockholm) koşan Erkan evli ve iki kız çocuğu sahibidir.

Kendi kişisel website ise: www.leventerkan.com dur.

 

About

Levent Erkan has graduated from TED Ankara College and Chemical Engineering Department at METU. He completed his masters in economics at SIUE in the US at a second place.

He has worked in the US from 1996 till 2003 in the areas of change and project management including projects for mergers and acquisitions, integrations, start-ups, new product development, IT projects, finance projects, setting-up PMOs and re-engineering of companies. He has managed and worked at projects with upto 2000 team members. When he was responsible of New York Regiona from Wall Street, he has decided to go back to Turkey and establish his own company.

He has come back to Ankara in 2003 and started up DeLeeuw International in Turkey as a founder and managing partner. The company has then been acquired by WYG Group in 2007 and Levent became country manager of Turkey for WYG

Then he has added new regions including Balkans and Caucasus as Regional Director till 2012.

After that he  has served as Regional Unit Head of WYG Group who is responsible from Turkey, Middle East and North Africa between 2012 and 2016. He has managed consultants from more than 30 nationalities, and recruited more than 3000 experts. His founding company started from scratch to be a sector leader.

He has started at Microsoft Turkey in 2016 as Public Sector Lead especially for Digital Transformation Projects and one of the two Diversification and Inclusion Champions. He has left Microsoft in 2018

He is a licensed angel investor and entrepneur who is investing to the merge multiple Project management companies, IT companies and NGOs to grow and make a better World.

He is a certified Project Management Professional (PMP) for more than 10 years and is an licensed Business Angel. He has been awarded leaderhsip excellence at a global UK company and best project manager in Turkey, directed the company which received the best customer experience award. He is 3 times marathon finisher in NYC, Stockholm and Istanbul. He is married and has 2 children.

 

His personal website is: www.leventerkan.com

Sunum Bilgileri

“Sürekli Kontrollü Değişim Projeleri”

Teknolojiden etkilenerek sürekli gelişime yönelik projeler, değişerek gelişmek için şart.

“Controllable Continous Change Projects”

You have to change and improve with the influence of technolgy.

Talks