Metin Tabalu

Dijital / Endüstriyel Dönüşüm Müdürü @ Türk Havacılık Uzay Sanayi

1981 Ankara doğumlu olan Metin Tabalu ilk öğrenimini farklı şehirlerde, orta-lise öğrenimini ise Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Lisans derecesini Sabancı Üniversitesi’nden (Üretim Sistemleri Mühendisliği), Yüksek Lisans Derecelerini ise sırasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Endüstri Mühendisliği) ve Stanford Üniversitesi’nden (İş İdaresi) aldı.

TAI’de yaptığı bütünleşik lisans staj ve bitirme projesi ve ODTÜ’deki sistem entegrasyon projeleri sonrası Türk Hava Yolları Teknik’te Proje Yöneticiliği olarak profesyonel iş hayatına başladı, ardından Sabancı Holding’te Kurumsal Strateji ve Planlama Uzmanı olarak çalıştı. Türk Hava Yolları grubuna tekrar dönerek öncelikle Pratt & Whitney’le geliştirilen Turkish Engine Center ortak girişiminde İş Entegrasyon ve Sürekli Gelişim Müdürü ve THY grubu genelinde Finansal Planlama ve Analiz Müdürü olarak görev aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde Strateji, Ar-Ge, İletişim, İnovasyon ve Danışmanlık birimlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. Son olarak ABD Florida merkezli Bardan International – Dijital Servisler ve Network Operasyonları firmasında CFO-COO olarak çalıştı.

Metin Tabalu son 10 yıl içerisinde İstanbul Sanayi Odası, Kibar Holding, TAI, Renault/Bursa gibi bazı büyük ölçekli kuruluşlara inovasyon, müşteri sadakati geliştirme, büyüme stratejileri ve teknoloji yönetimi konularında Silikon Vadisi ve İstanbul’daki birkaç start-up firmasına da kurumsal strateji, finansal planlama ve analiz konularında danışmanlık yaptı. Örneğin, 2016’da Silikon Vadisi’nin en gözde 50 start-up firması arasında yer alan Versame’nin Starling ürünü için 1. ve 2. round fonlama iş planlarını hazırladı ve tekno-girişim fonlarına sundu.

2017 sonu itibariyle Türk Havacılık Uzay Sanayi’nde Dijital / Endüstriyel Dönüşüm Yapısal Grup Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Talks