MEHMET KIZILTAŞ

@

Engelsizkariyer.com Kurucusu, Sosyal Girişimci, Kapsayıcı Engelli İstihdamı Uzmanı, Engellilerle İletişim Uzmanı, Yazar, Eğitimci.

 

17 yıl TRT başta olmak üzere ulusal TV kanallarında Yaşadıkça Engelliler programının sunuculuğunu ve yapımcılığını yaptı. Engelli hareketinin ve engelli hakları mücadelesinde kitle iletişim aracı gücünü kullanarak STK’lar, Yerel Yönetimler, Politikacılar, Akademisyenler ve bireylerle çalışan Mehmet Kızıltaş; engellilerin her alanda temsili için sürdürülebilir, kapsayıcı çalışmalar gerçekleştirdi.

 

Kızıltaş, engellilik alanında yaptığı çalışmalarla Amerika Kennedy Vakfı’nda, Brezilya’da JCI ve Avusturya Zero Project’den 3 dünya ödülü ve 100’lerce ulusal ödüller aldı. Hayatında hep ilklere imza atan Kızıltaş, 2003 yılında ilk kez engellilerle ilgili dijital platformda Yasadikca.com Engelliler Haber ve Bilgi Sitesini kurdu. Ülkemizde ilk kez 2005 yılında Türkiye’nin Ulusal Engelli İstihdamı Danışmanlık Ajansı Engelliler İnsan Kaynakları ve Kariyer Sitesi Engelsizkariyer.com’u kurdu. Her yıl 600’den fazla engelli adayın istihdamına aracılık ederken sürdürülebilir kapsayıcı istihdam politikalarının kazandırılması için firmalara özel hazırladığı “Engelliliğe Güvenle Bakan Engellilerin Güvenle Baktı Firma” programı ile firmalarda kurumsal değişimin öncülüğünü yapıyor.

 

2012 yılında çıkardığı ve ülkemize kazandırdığı konusunda ilk kaynak ve literatür kitap olarak çok büyük beğeni toplayan “Engellilerle İletişim” kitabı 6. basıma ulaşarak 50 binden fazla okuyucuya ulaştı. Kalemini güçlendiren Kızıltaş, sosyal ve çevresel duyarlılıktan da öte toplumsal değişim hareketini başlatmak üzere “360o Sosyal Liderlik” kitabı ile yine konusunda ve başlığında yeni bir ilkin mimarı oldu.

 

1994 yılından bu güne kadar hazırladığı TV programı ve projeleri ile sahip olduğu bilgi birikim ve deneyimlerinden yola çıkarak hem engellilerin kişisel ve mesleki gelişimlerini arttırmaya yönelik (Liderlik Okulu, Engelsiz Staj, Bilgisayar Programcılığı Kursları, E-Öğrenme Dersleri vb. gibi) eğitimler, hem de kurumsal kapsayıcı bir dil ve kültürün benimsenmesini sağlamak amacı ile İK/Sürdürülebilirlik/Çeşitlilik Yönetimi/Kapsayıcılık/Erişilebilirlik danışmanlıkları yaparak, Engellilerle İletişim, Başarılı Engelli Aday Seçme Yerleştirme, Farkındalık İş Atölyesi (Kapsayıcılık & Çeşitlilik Yönetimi), Kapsayıcı Engelli İstihdamı Uzmanlığı – Engelli İş Koçluğu Sertifika Programı, İşverenler ve Çalışanlara Engelli Çalışan İSG Eğitimleri başta olmak üzere hem firmalarla hem de kişilerle çalıştı. Sosyal fayda sosyal etki ve sosyal değişim için halen ilham veren çalışmalarına devam ediyor.

 

Türkiye’nin ilk Engelliler İnsan Kaynakları ve Kariyer Sitesi Engelsizkariyer.com, engelli istihdamında 4B yaklaşımı ile yaptığı çalışmalarla bütüncül yaklaşım sergileyen tek marka olarak dünyada birçok platformlarda ülkemizi ve engellileri yenilikçi çözümleri ve başarı ile temsil eden ve ilham veren bir sosyal girişimcilik markası.

https://www.linkedin.com/in/mehmetkiziltas