Figen Kılıç

İkinci Başkan @ BTK

Figen Kılıç 1970 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümünde Biyomedikal alanında yüksek lisans yaptı.

1993 yılında teknik çevirmen olarak iş yaşamına başlayan Figen Kılıç, 1995 yılında geçiş yaptığı İstanbul Belediyeleri Bilgi İşlem Sanayi ve Ticaret AŞ BELBİM)’de ARGE Mühendisi, Projeler Koordinatörü olarak Elektronik Ücret Toplama Sistemleri üzerine uzun yıllar projeler geliştirdi. PMI ve Yazılım Test Süreçlerinin Yönetimi konusunda eğitimler alarak Şirket bünyesinde ilk defa Proje Yönetim Ofisi yapısını kurarak proje yönetimi ve süreçlerin elektronik ortama geçirilmesine öncülük etti.

2010-2014 yılları arasında Çalık Holding şirketlerinden E-Kent Ödeme Sistemleri AŞ’de Proje Yönetimi ve Yazılım Direktörlüğü yapan Kılıç PYO ve Test Ofis yapısını kurarak süreçleri uçtan uca dijitalleştirme çalışması yaptı.

2014 -2015 arasında TURKCELL İletişim hizmetleri AŞ’de görev aldı.

Haziran 2015’te Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu üyeliğine atandıktan sonra Kurum Proje Yönetim Ofisinin kurulumuna ön ayak oldu. Haziran 2018’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İkinci Başkanlığına atandı. Kılıç, BTK’nın ilk kadın başkanı unvanını aldı.

Talks