Dr. Selçuk Alimdar

Akademi Müdürü @ TOFAŞ

Selçuk Alimdar sosyoloji lisans, MBA ve müzikoloji doktora programlarını tamamladı. Yapı Kredi, Aria, Avea ve Türk Telekom’da müşteri hizmetleri, satış ve pazarlamanın yanı sıra insan kaynaklarında çeşitli sorumluluklar aldı.

Avea’da Türkiye’nin ilk çeviklik mükemmellik merkezini (Çevik Stüdyo) kurdu. IT ve IT dışı birçok çevik takıma koçluk ve danışmanlık verdi. Bu alanda PSM III ve PSPO I sertifikalarına sahiptir.

2016’dan bu yana Tofaş Akademi Müdürü olarak, 15.000 kişilik bir eko sistemin eğitim ve gelişim faaliyetlerinden sorumludur.

Alimdar’ın liderlik ettiği projeler ATD, Brandon Hall ve Stevies’den 28 ödül aldı. 2018’de Tofaş Akademi, en prestijli akademi ödülü olan ATD BEST’te dünya birincisi oldu. Alimdar aynı zamanda Stevie for Great Employers tarafında 2019’da Yılın Chief Learning Officer’ı seçildi.

Alimdar aynı zamanda eğitmen, koç, yazar, çevirmen, neyzen, okçu, baba, eş ve yaşam boyu öğrencidir.

——————————————————————————–

Selçuk Alimdar studied sociology, MBA and Ph.D. on musicology. His career in Yapı Kredi, Aria, Avea and Turk Telekom covers various domains such as customer care, sales and marketing and HR.

Having established Turkey’s first agility center of excellence (Agile Studio) in Avea, Alimdar delivered supported IT and non-IT agile teams. He holds PSM III and PSPO I certificate.

Since 2016, he works as the Head of Tofaş Academy, responsible for the L&D activities of 15,000 people.

The L&D projects that Alimdar led up to now has achieved 28 awards from ATD, Brandon Hall and Stevies. In 2018, Tofas Academy was chosen as world’s #1 corporate university in ATD BEST, the most prestigious global award. Alimdar has also been awarded as Chief Learning Officer of the Year in 2019 by Stevie for Great Employers.

Alimdar is also a trainer, coach, author, interpreter, ney player, archer, spouse, father and lifelong learner.

Talks