Koray Yitmen

Başkan @ YAZILIM TEST VE KALİTE DERNEĞİ

Koray Yitmen, Keytorc, BA-works, UXservices, Continium ve Explori markaları altında partner olarak çalışmakta ve yerel, uluslararası yazılım testi, iş analizi ve kullanılabilirlik projelerinde görev almaktadır.  ISTQB genel kurul üyeliği (International Software Testing Qualifications Board), Yazılım Test ve Kalite Derneği başkanlığı (Turkish Testing Board), IIBA Istanbul Chapter yönetim kurulu üyeliği (International Institute of Business Analysis) ve UXPA Istanbul Chapter başkanlığını (User Experience Professionals’ Association) yürütmekte olan Yitmen, çeşitli konferans, seminer, panel, kitap ve yayınladığı bildiriler aracılığıyla yazılım geliştirmenin sadece kod yazmak olmadığını, iyi, başarılı bir yazılım için teste, iş analizine ve kullanıcı deneyimine önem verilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

2010 yılından itibaren her yıl ondan fazla ülkeden bine yakın profesyonelin katılımıyla düzenlenen uluslararası TestIstanbul konferanslarının konferans başkanlığını da yürütmekte olan Yitmen, iş hayatına Andersen’da teknoloji danışmanı olarak başlamış olup daha sonra kariyerine Accenture’da danışman olarak devam etmiştir. Yitmen, Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Bilgisayar Mühendisliği, Babson College’dan girişimcilik alanında MBA derecelerine sahiptir.

Yitmen’nin şimdiye kadar yayınlanan kitapları “Bilgi Teknolojilerinin Başarısı için Yazılım Testi – İş Analizi – Kullanılabilirlik”, “Business Analysis, Software Testing, Usability : A Quick Guide Book for Better Project Management and Faster IT Career” ve “Daha Hızlı, Daha Etkili Test Etmek için Yazılım Test Teknikleri”.

——————————————————————————–

Koray Yitmen is the president of Turkish Testing Board, a member of International Software Testing Qualifications Board (ISTQB), the member of ISTQB general assembly, the president of User Experience Professionals’ Association (UXPA) Istanbul chapter, and the board member of the International Institute of Business Analysis (IIBA) Istanbul chapter.

As a business partner, Koray has led many multi-national, cross-functional teams in the banking, telecommunications, insurance, media, and information technology (IT) industries for almost 20 years. Challenged by the diversity of his projects’ cultural, domain, and people issues, Koray has succeeded by putting the needs of his projects’ target users first.

In 2000, he started his career as a technology consultant at Accenture (formerly Arthur Andersen). Having worked at Accenture, he has been the business partner of Keytorc Software Testing Services, BA-Works Business Analysis Services, UXservices UX Design Company, Continium Enterprise DevOps Services, and Explori Employee Experience Design Company since 2005. He has a B.S. in Computer Science and an MBA in Entrepreneurship. He is a strong advocate of the business motto “Quality is not tested, but built” and tries to implement this motto in every IT project in which he is involved. His greatest happiness of life is giving back to the community.

His published books are “Bilgi Teknolojilerinin Başarısı için Yazılım Testi – İş Analizi – Kullanılabilirlik”,  “Business Analysis, Software Testing, Usability : A Quick Guide Book for Better Project Management and Faster IT Career”, and “Yazılım Test Teknikleri”.

Talks