Melek Bar Elmas

Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı @ TOBB

Manisa Öğretmen Okulu’nu bitirmesinin ardından, 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Melek Bar Elmas, Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendislerindendir.

Profesyonel çalışma döneminde Türkiye’de ilk banka şube otomasyonu projesini hayata geçirerek, finans sektöründe pek çok İLK’e imza attı.

MERLİN’i 1990 yılında kurarak iş hayatına girişimci olarak devam eden Melek Bar Elmas ilk RF’li depo otomasyonu, ilk araçta muhasebe sistemi gibi projelerle öncülüğünü sürdürdü. Melek Bar Elmas’ın geliştirdiği SuperMIRACLE Satış ve Dağıtım Yönetimi Yazılımı; Interpro Bilişim ödülleri 2003 – Yılın Yazılımı ödülünü aldı.

Melek BAR ELMAS; 2000 Yılında BM Mükemmel Kadın Girişimciler sitesinde 9 Türk İş Kadını arasında yer almış olup, 2001’de Dünya Gazetesi tarafından Bilişim dalında En Başarılı İş Kadını ve Ekonomist Dergisi tarafından Yılın Kadın Girişimcisi, 2004 yılında IBC Cambridge tarafından 21.YY’ın Sıra Dışı Entelektüel’i ve gene aynı yıl American Biographical Institute tarafından 21.YY’ın Büyük Düşünürü, 2017 yılında Rotary Üstün Hizmet, 2018 yılında Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider, 2019 yılında Türkiye Bilişim Sektöründe 35 Yıl Emek ödülleri sahibidir.

2016 yılında Üretkeniz.Biz Sosyal Girişimini kuran Melek Bar Elmas tam zamanlı çalışamayan vasıflı bireylerin  ekonomiye kazandırılması ve üretken kalması konusunda sosyal projeler üretmeye devam etmektedir.

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) kurucu üyesi olan Melek BAR ELMAS, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) üyesidir. Sivil toplum çalışmaları çerçevesinde binin üzerinde konuşma yapan Melek Bar Elmas, teknoloji, girişimcilik, marka yaratma, yönetim ve kişisel gelişim konularında eğitimler vermekte,  mentorluk ve danışmanlık yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesi olan Melek BAR ELMAS, halen Üretkeniz.Biz Kurucu Başkanı, TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı, Bilim Sanayi Ve teknoloji Bakanlığı Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Değerlendirme Komisyonu Üyesi görevlerini sürdürmektedir.

Talks