BÖLÜM 1 – GİRİŞ

PMI Eğitim Vakfı (PMIEF) PMI’ın hayırsever koludur. Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak 1990 yılında ABD’de kurulmuştur. 2020 yılında 30. Yılını kutlamıştır.

Hem PMI hem de PMIEF proje yönetiminin değeri, uygulaması ve uygulamasına odaklanmıştır ve her iki kuruluş da PMI Stratejik Planını destekler

PMI ve PMIEF arasındaki fark nedir?

PMI, proje yönetimini profesyonel bir yetkinlik merceğinden ele alır ve öncelikle dünya çapında 20 milyon proje yönetimi uygulayıcısının, işverenlerinin ve tedarikçilerinin ihtiyaçlarına odaklanır.

PMI Eğitim Vakfı (PMIEF), proje yönetimini toplumdaki herkes için kritik bir becerinin merceğiyle ele alıyor ve dünya çapında proje yönetimine yabancı olan 7 milyar insana odaklanıyor. Bir kamu hayır kurumu olarak PMIEF, proje yönetiminin gücünü toplumun geri kalanına taşımaya odaklanmıştır.

 

BÖLÜM 2 – GELİŞME

PMIEF son beş yıl içinde önemli ölçüde büyüdü ve şu program çalışma alanları vardır:

  • PM Knowledgeable Youth – PM Bilgili Gençlik – Öğretmenler, gençler ve okullar için ücretsiz eğitim kaynakları ve eğitim programları ile gençlere ve topluluklara gelecekte daha iyi bir başarı şansı vermek.
  • PM Capable Nonprofit/Nongovernmental Organizations – PM Yetenekli Kar Amacı Gütmeyen / Sivil Toplum Kuruluşları – Kar amacı gütmeyen ve sivil toplum kuruluşlarının proje yönetimi ile daha etkin ve verimli olmalarını sağlamak ve bu çabada onları desteklemek için ücretsiz eğitim kaynakları sağlamak.
  • PM Ready Workforce-PM Hazır İşgücü – Akademik ve mesleki gelişim bursları, doktora araştırma bursları ve öğrenci ödevi ödülleri ile geleceğin işgücünün hazırlanmasına yardımcı olmak.

 

BÖLÜM 3 – TÜRKİYE’DE NE YAPTIK?

Türkiye’deki etkinliklerimiz 23 Nisan 2013 tarihinde yapılan PMI Summit İstanbul ile başlamıştır. Bu tarihten günümüze kadar 10 okulda 800’den fazla öğretmenimizi proje yönetim becerisi ile tanıştırdık. Verdiğimiz bu fiziki ve ücretsiz eğitimleri, PMIEF Global’de ilk defa, Covid-19 salgını sebebiyle çevrimiçi ortama taşıyarak öğretmenlerimizin eğitimlerini eksiksiz bir biçimde almalarını sağladık. Ayrıca bu eğitimleri öğrencilerimiz ile de çevrimiçi düzenleyerek, onların proje yönetim becerileri edinmesi ve geliştirmesini sağladık. Sizler de PMIEF’in uzman eğitimlerinden faydalanmak istiyorsanız, info@pmi.org.tr veya ceyhun.kucuk@pmi.org.tr e-posta adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. Eğitimlerimiz tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır ve ücretsizdir.

 

PMIEF Türkçe Kaynaklar

PMIEF ekibi olarak bugüne kadar bazı PMIEF kaynaklarının çeviri yapılarak öğretmenlerimizin kullanımına sunulmuştur. 2021 yılı itibariyle, diğer kaynakların da çevirileri tüm hızıyla devam etmektedir. Yapılan çeviriler hem PMI Turkey Chapter hem de PMIEF internet siteleri üzerinden yayınlanacaktır. PMIEF ile ilgili daha detaylı bilgiye www.pmief.org üzerinden ulaşabilirsiniz.

PMIEF-project-management-skills-for-life-turkish PMIEF-the-tower-game-turkish

PMIEF-project-management-skills-for-life-turkish

 

PMIEF 2021 Ekibi

2021 ekibimiz yoğun geçen bir 2020 yılının ardından; 2021 için de aynı heyecan ve istekle yeni etkinliklerin peşindeyiz! Seni de aramızda görmek bizi daha da heyecanlandırır. Bu ekibin bir parçası olmak için info@pmi.org.tr veya ceyhun.kucuk@omi.org.tr adreslerinden bize ulaşabilirsin.

Ceyhun Küçük

Ahmet Fatih Ak

Doğa Tuncer

Türkan Önal

Mete Uçan

Korcan Aydın

Seda Yaralı

Olgun Han

Mümin Hüseyinoğlu